foto: gopixa/shutterstock.com

Wirus RSV jest najgroźniejszy dla noworodków i niemowląt. AstraZeneca i Sanofi wspólnie poszukują skutecznej szczepionki. Obie firmy umówiły się na dzielenie zarówno kosztów, jak i zysków z przedsięwzięcia.

Współpraca ma na celu stworzenie warunków do rozwoju i wdrożenia eksperymentalnego monoklonalnego przeciwciała MEDI8897, które – jak liczą eksperci – pomoże w zapobieganiu RSV. Jak działa wynalazek naukowców? MEDI8897 zobojętnia RSV poprzez wiązanie białka i zainfekowanych komórek. Specjaliści dążą do takiego zaprojektowania swojej metody, aby wystarczyła tylko jedna dawka szczepionki oraz by zapewnić jej trwałość.

Aktualnie lek znajduje się w drugiej fazie badań klinicznych u wcześniaków, a eksperci planują przeprowadzenie trzeciej fazy u zdrowych, donoszonych niemowląt.

AstraZeneca i Sanofi umówiły się na solidarne dzielenie kosztów i zysków, a także niezbędnych dla powodzenia przedsięwzięcia działań.

Jedna firma zajmie się inicjatywami rozwojowymi od momentu zatwierdzenia specyfiku, druga zaś zobowiązała się wdrożyć i rozpowszechnić lekarstwo.

RSV to wirus uważany za najczęstszą przyczynę infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej jednego roku życia. Wirus jest przenoszony przede wszystkim drogą kropelkową wskutek bliskiego kontaktu z zakażoną osobą. RSV jest powszechny na całym świecie: według szacunków nawet u 95% dzieci do drugiego roku życia pojawiają się przeciwciała świadczące o kontakcie z tym wirusem. KIlka najważniejszych grup ryzyka to:

  • dzieci z niską masą urodzeniową,
  • dzieci z wrodzonymi wadami serca,
  • dzieci z problemami ze strony układu odpornościowego,
  • niemowlęta karmione sztucznym pokarmem..

W przyjętym planie szczepień noworodków szczepionka na RSV jest uważana za najważniejsza “nieobecną”.

David Loew, wiceprezes i dyrektor generalny Sanofi Pasteur, uważa, że umowa z AstraZeneca ma dla firmy będącej światowym liderem w branży szczepionek kapitalne znaczenie.

W 2015 roku za pośrednictwem amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) przeciwciało MEDI8897 otrzymało oznaczenie tzw. “szybkiej ścieżki” przy procesie rejestracji.

Źródło: PharmaTimes.