foto: pedrosala/shutterstock.com

BioMaxima liczy na znaczne korzyści ze współpracy z firmą Pure Biologics. Umowa dotyczy komercjalizacji efektów prac badawczo-rozwojowych związanych z unowocześnianiem diagnostyki in vitro.

Podczas specjalnej konferencji prasowej prezes BioMaximy Łukasz M. Urban zaznaczył, że z uwagi na potencjalnie globalny zasięg produktu firma liczy na “duże przychody” w dalszej perspektywie. Koszt projektu – szacowany do fazy prototypu – to pięć milionów złotych.

Firma Pure Biologics pracuje nad nowymi narzędziami przydatnymi w diagnostyce in vitro.

Obie spółki umówiły się na długoletnią współpracę w zakresie przygotowywania do produkcji szybkich testów.

Za opracowanie ich technologii odpowiadać będzie Pure Biologics, BioMaxima zaś za ich testowanie, budowę prototypów oraz wdrożenie do produkcji po rejestracji.

Pierwszym rezultatem współpracy będzie projekt, który wystartuje w ciągu trzech miesięcy i potrwa według wstępnych szacunków około dwa lata. Jego koszt oscyluje wokół pięciu milionów złotych. Projekt ma dotyczyć diagnostyki nowotworu pęcherza moczowego.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezes Pure Biologics Filip Jeleń tłumaczył, dlaczego firmy uznały tę dziedzinę za ważną. Jak powiedział, choroba ta stanowi obecnie grupę nowotworów rozwijających się najintensywniej. Dodał, że w naszym kraju corocznie diagnozuje się około 7 tysięcy zachorowań. Prezes BioMaximy mówił o globalnym potencjalne pierwszego projektu. Będziemy się zastanawiali czy produkować nowe testy na cały świat czy licencjonować ten produkt do lokalnych producentów – zapowiadał.

Obecnie spółka prowadzi sprzedaż eksportową na 60 rynkach. Firma liczy na skorzystanie z dużego potencjału przychodowego projektu.

Następnym obszarem, w którym szybkie testy mogą znaleźć zastosowanie, jest diagnostyka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Obie firmy zadeklarowały, że mają możliwość równoczesnego prowadzenia kilku projektów. Otwieramy sobie ścieżkę, która przez wiele lat będzie pozwalała nam generować nowe testy – cieszył się prezes BioMaximy.

Jego firma działa w sektorze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Spółka jest notowana na rynku NewConnect. Strategia BioMaximy zakłada inicjowanie i prowadzenie działań konsolidacyjnych w sektorze biotechnologii. W ubiegłym roku firma wypracowała 1,4 milionów złotych zysku netto wobec przychodów ze sprzedaży na poziomie 28,7 milionów złotych.

Pure Biologics to natomiast podmiot specjalizujący się w prowadzeniu badań kontraktowych z zakresu produkcji, oczyszczania i analizy rekombinowanych białek oraz rozwoju metod pomiarowych.

Źródło: PAP Biznes.