foto: Tyler Olson/shutterstock.com

Liczba aptek w kraju z roku na rok rośnie. Minister zdrowia twierdzi, że w Polsce nie potrzeba więcej takich placówek, za to niezbędna jest nowelizacja prawa farmaceutycznego. Nie brakuje jednak opinii, że w zaproponowanym kształcie będzie ona dla rynku szkodliwa.

Obecnie w kraju działa około 15 tysięcy aptek. Przyjęta przez Sejm nowelizacja znacząco ogranicza możliwości otwierania kolejnych placówek. Mają to zagwarantować wpisane do projektu ustawy kryteria demograficzne i geograficzne.

W efekcie oznacza to, że w największych polskich miastach otwarcie nowej apteki będzie praktycznie niemożliwe.

Wskazuje na to mapa aktualnego rozmieszczenia placówek. Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno mówi, że średnio na jedną aptekę przypada dwóch farmaceutów.

Pomysłodawcy ustawy “apteka dla aptekarza” deklarują, że jednym z wiodących celów nowego prawa jest zachęta dla młodych farmaceutów do otwierania własnej działalności. Właścicielka jednej z aptek Joanna Urbańska uważa, że istotnie jest to szansa dla ambitnych adeptów farmacji. Dzięki nowej ustawie nie muszą się oni obawiać, że w krótkim czasie w bezpośrednim sąsiedztwie taki obiekt uruchomi duża sieć.

Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że otwarcie działalności aptecznej wiąże się z wysokimi kosztami, a wprowadzone przepisy doprowadzą do zamykania znacznej części istniejących placówek. Rzecznik NIA twierdzi zupełnie inaczej: jego zdaniem nowe przepisy zapewnią rynkową równowagę pomiędzy podmiotami indywidualnymi oraz sieciowymi. Tomasz Leleno nie obawia się wzrostu cen lekarstw.

Odwrotnego zdania jest Dobrawa Biadun reprezentująca Konfederację Lewiatan oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Przypomina, że pacjenci preferują takie placówki, w których ceny są dla nich atrakcyjne, a wybór dostępnej oferty możliwie szeroki. Dobrawa Biadun przekonuje, że większy podmiot ma zwyczajnie korzystniejsze możliwości w negocjacjach z hurtowniami.

Przyjętą przez Sejm ustawą zajmie się wkrótce Senat. Jeśli senatorowie przyjmą projekt, nowe zasady na rynku aptecznym mogą zacząć obowiązywać jeszcze przed wakacjami.

Źródło: Nowa TV.