foto: Pressmaster/shutterstock.com

Akcje polskich spółek biotechnologicznych cieszą się ostatnio coraz większym powodzeniem. Żywe zainteresowanie inwestorów spowodowało, że łączna wartość takich podmiotów jak Mabion, Selvita czy Celon Pharma wynosi już niemal 3,8 mld złotych. Największy producent i dystrybutor na polskim rynku farmaceutycznym, czyli Grupa Neuca, osiągnął zaś wartość blisko 1,77 mld złotych. Roczne zarobki przedsiębiorstwa sięgają na czysto ponad stu milionów.

Sukcesy polskich firm

Dobra passa mniejszych spółek nie powinna jednak nikogo zaskakiwać. Każda z nich ma na koncie niedawne sukcesy, za którymi postąpiły bardzo korzystne kontrakty.

Wynalazek Selvity sprzedany

Krakowska firma Selvita kilka dni temu podpisała umowę z firmą Berlin-Chemie Menarini. Umowa dotyczy sprzedaży cząsteczki SEL24, która aktualnie znajduje się jeszcze w I/II fazie badań klinicznych. W myśl zawartego porozumienia firma Berlin-Chemie Menarini otrzyma wyłączne prawo do rozwoju polskiego wynalazku, dalszych badań nad jego możliwymi zastosowaniami, a także komercjalizacji związku oraz produkcji preparatów. Selvita dostanie 4,8 mln euro, czyli 20,3 mln złotych. Wiadomość o transakcji sprawiła, że akcje krakowskiej spółki biotechnologicznej podniosły swoją wartość już o 66%.

Sel24 to substancja o potencjalnej skuteczności antynowotworowej – dualny inhibitor kinaz PIM oraz FLT3. Docelowo ma być przeznaczony do zwalczania opornej postaci ostrej białaczki szpikowej i innych nowotworów hematologicznych. Więcej szczegółów na temat mechanizmu działania związku, a także badań klinicznych, które trwają właśnie w ośrodku naukowym w Stanach Zjednoczonych można poznać pod tym linkiem.

Ambitne plany Mabionu

Mabion to obecnie jedna z największych firm biotechnologicznych notowanych na giełdzie w Warszawie. Możliwe, że już wkrótce zaistnieje ona także na światowej giełdzie Wall Street. W ostatnich dniach spółka przyjęła plan strategiczny, zgodnie z którym zamierza rozwijać potencjalne produkty lecznicze w dziedzinach chorób metabolicznych tkanek, autoimmunologii, onkologii oraz okulistyki.

Aby zgromadzić fundusze na opracowywanie nowych lekarstw, Mabion planuje wyemitować swoje akcje na giełdę zagraniczną.

Udany debiut Celon Pharmy

Ta spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie jesienią ubiegłego roku i w szybkim czasie odniosła spory sukces. Dzięki emisji akcji zyskała na dalszy rozwój oraz badania blisko 250 mln złotych. Otrzymała także prestiżową nagrodę “Byki i Niedźwiedzie” przyznawaną przez Gazetę Giełdy “Parkiet”. Ze szczegółami można zapoznać się pod tym linkiem.

Celon Pharma to także pierwsza polska spółka, której główny obszar działalności stanowią opracowywanie, produkcja oraz dystrybucja specjalistycznych lekarstw będących jednocześnie zamiennikami drogich, zagranicznych preparatów. Flagowym produktem firmy jest Salmex – lek na astmę o działaniu identycznym, jak znany na rynku Seretide Dysk wytwarzany przez brytyjski koncern GlaxoSmithKline.

Ponadto spółka wytwarza jeszcze sześć samodzielnie opracowanych leków takich jak Aromek, Bosentan Celon, Donepex, Ketrel, Lazivir i Valzek. Gama autorskich preparatów ma bardzo wszechstronne przeznaczenia. Lekarstwa znajdują zastosowanie między innymi w walce ze schizofrenią, z nowotworami piersi i chorobą Azheimera. Pomagają również w opanowywaniu aktywności wirusa HIV.

Rynek oczami ekspertów

Specjaliści w funkcjonowaniu mechanizmów giełdowych zauważają jednak, że inwestorzy nieraz opierają swoje zainteresowanie na wynikach, które mają się dopiero pojawić za kilka lat. W praktyce sytuacja może więc okazać się zupełnie inna ze względu na dynamikę rynku i stale zachodzące na nim zmiany. Mimo to, szybki wzrost obserwowany w branży farmaceutycznej sprawia, że największym wzięciem cieszą się produkty i technologie o charakterze perspektywicznym. Nawet jeśli – jak przyznaje analityk East Value Research Adrian Kowalik – kwestia perspektyw nie jest mierzalna za pomocą standardowych narzędzi rynkowych.

Również Seweryn Masalski zarządzający MM Prime TFI zauważa w tym pewien problem. Wartości spółek są uwarunkowane przyjętymi stopniami prawdopodobieństwa realizacji ich dalszych planów oraz różnych prognoz. Wystarczy założyć inną wartość prawdopodobieństwa, aby otrzymać zupełnie inne wyniki. Dlatego aktualne powodzenie spółek biotechnologicznych na giełdzie można traktować jako wyraz panującego wśród inwestorów optymizmu.

Tymczasem jest bardzo prawdopodobne, że przyszłe notowania będzie cechowała duża zmienność. Należy wziąć pod uwagę, że tego rodzaju rynkowy optymizm zachęca innych graczy do wkraczania na giełdę. W krótkim czasie może pojawić się zatem więcej konkurencyjnych podmiotów. Już niedługo na rynek wchodzi firma PolTREG, której zadaniem jest komercjalizacja przełomowej terapii leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci. Debiut na GPW zapowiada także firma OncoArendi Therapeutics, specjalizująca się w innowacyjnych preparatach przeciwko nowotworom oraz chorobom zapalnym.