foto: joyfuldesigns/shutterstock.com

Specjaliści ostrzegają przed popularną praktyką, jaką stanowi dzielenie niektórych tabletek na pół bądź miażdżenie ich na proszek. Zmiana struktury leku może bowiem wpłynąć na jego działanie.

Istnieje cała gama tabletek, na których w produkcji nanosi się specjalne kreski. Takie oznaczenie mówi, że środek nadaje się do dzielenia. Co więcej – ułatwia ono podział na równe połowy. Producent dodatkowo potwierdza ten fakt w ulotce informacyjnej.

Pacjenci często jednak nie wiedzą o tym i próbują dzielić leki, które nie są do tego przeznaczone. W takiej sytuacji łatwo o zaburzenie terapeutycznego działania preparatu.

Zmniejszanie dawek

Po pierwsze – ludzie często dzielą pigułki, kiedy chcą zmniejszyć dawkę leku. Do takich prób dochodzi między innymi przy leczeniu małych dzieci, gdy rodzicom wydaje się, że podanie np. połowy tabletki aspiryny będzie dobrym pomysłem. Niestety, często okazuje się inaczej. Tabletki bowiem są bardzo trudne do przecięcia na dwie idealnie równe połowy. Łatwo zatem wydzielić zbyt małą lub zbyt dużą dawkę substancji.

Co więcej, połamane leki bywają mniej odporne na warunki zewnętrzne takie, jak wilgoć i temperatura powietrza. Mogą mieć zatem znacznie krótszy termin przydatności niż  ten oznaczony pierwotnie na opakowaniu.

Przyspieszanie działania

Złym pomysłem jest także kruszenie tabletek i podawanie ich w postaci proszku na łyżeczce. Takie przypadki zdarzają się nieraz przy zażywaniu środków przeciwbólowych, gdy zależy nam, aby zaczęły one działać jak najszybciej. Niestety skruszona tabletka może niekorzystnie wpłynąć na żołądek, dostarczając nam dodatkowych nieprzyjemności. Jeśli zachodzi potrzeba wzięcia preparatu o szybkim działaniu, dużo lepiej jest kupić środek przeciwbólowy w formie gotowego rozpuszczalnego proszku lub w postaci syropu wyposażonego w aplikator ze specjalną miarką.

Trudności z połknięciem tabletki

Powodem dzielenia leków na własną rękę  bywają także kształty i rozmiary. Wiele osób miewa problemy z połknięciem wielkich kapsułek czy też tabletek o niestandardowych kształtach. Takie środki są jednak tym bardziej niemożliwe do równego podziału w warunkach domowych. Nawet dostępne w aptekach przecinaki do tabletek nie gwarantują zawsze stuprocentowej dokładności. Dlatego lepiej od razu powiedzieć o takich problemach lekarzowi i poprosić go o przepisanie leku w jak najbardziej przystępnej formie.

Ze względu na ryzyko spowodowania znacznych zmian w działaniu środków, absolutnie nie wolno dzielić tabletek hormonalnych i psychotropowych. Nie powinno się dzielić także wszelkich pigułek dojelitowych, dożołądkowych, podjęzykowych, dopoliczkowych, przeznaczonych do ssania lub żucia, a także tych o przedłużonym uwalnianiu.