foto: trubach/shutterstock.com

Firmy farmaceutyczne w Stanach Zjednoczonych znajdują się od jakiegoś czasu pod dużą presją. Władze zaczynają wymagać od nich bardziej prospołecznych zachowań niż miało to miejsce w ostatnich latach. Dobry przykład postanowiła właśnie dać firma Eli Lilly, która przeznaczyła znaczną kwotę na realizację projektu rządowego.

Inwestycja w wąski sektor rynku

Decyzja zapadła w tydzień po spotkaniu przedstawicieli branży farmaceutycznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem. David A. Ricks – dyrektor generalny Eli Lilly – poinformował media, że firma postanowiła przeznaczyć 850 mln dolarów na produkcję leków diabetologicznych w stanie Indianapolis. Fundusze zostaną zużytkowane na różne elementy niezbędne do realizacji nadrzędnego celu. Firma chce doinwestować laboratoria badawcze, dział administracyjny oraz zakłady produkcyjne. Ricks podkreśla, że planowana jest produkcja zarówno leków dla ludzi, jak i preparatów dla zwierząt.

5-letni plan ekspansji

W ostatnich dniach Eli Lilly otworzyła także nowy ośrodek, którego zadaniem będzie przede wszystkim wytwarzanie wkładów insulinowych. W ten sposób sfinalizowano warty 140 mln dolarów projekt rozpoczęty jeszcze w porozumieniu z poprzednią administracją. Firma od dawna już wprowadza w życie pięcioletni plan rozwoju na amerykańskim rynku lekarstw przeciwko cukrzycy. Przedsięwzięcie pochłonęło na razie około 1,1 mld dolarów – tyle wyniosły koszty linii produkcyjnej. Utworzono także blisko 1000 nowych miejsc pracy. Aktualnie firma posiada już sprawną infrastrukturę gotową do produkcji.

Leki dla diabetyków

Dlaczego Eli Lilly stawia akurat na leki przeciwko cukrzycy? Najprostszą odpowiedzią jest tutaj rosnące zapotrzebowanie w społeczeństwie. Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, która rozwija się między innymi pod wpływem czynników takich, jak nieprawidłowy sposób odżywiania się, nadwaga oraz otyłość, a także brak regularnej aktywności ruchowej. Osoby chorujące na cukrzycę są z kolei bardziej podatne na rozwój innych problemów zdrowotnych, na przykład różnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Niestety ze względu na powszechny w dzisiejszych czasach sposób życia liczba pacjentów z cukrzycą typu 2 stale się powiększa. Wraz z nią rośnie też zapotrzebowanie na specjalistyczne lekarstwa.

Poza tym niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że na cukrzycę zapadają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. U domowych pupilów w rodzaju psów czy kotów niekiedy również zachodzi konieczność podawania preparatów insulinowych.