Foto: Catalin Petolea/shutterstock.com

Grupa Neuca poinformowała media o rozpoczęciu współpracy z firmą Kamsoft, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań informatycznych na rynek medyczny.

Celem zawartego porozumienia jest podniesienie skuteczności opieki zdrowotnej, ale jak przyznaje wiceprezes Kamsoft Tomasz Józefacki – obie strony mogą liczyć na znaczne korzyści wynikające z połączenia specjalistycznej wiedzy, kompetencji, technologii oraz doświadczenia. Dzięki platformie OSOZ Grupa Neuca będzie mogła postawić na bardziej dynamiczny rozwój usług ze względu na ich wyższą jakość. Rozwiązania zapewniane przez firmę Kamsoft mają zapewnić możliwość lepszego zarządzania przychodniami oraz – w dalszej perspektywie – ośrodkami badań klinicznych. Mają również pomóc we wprowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej w taki sposób, który pozwoli na uniknięcie zamieszania obserwowanego często przy podobnych procesach.

Warunki umowy

Umowa o współpracy zawarta między firmami zawiera kilka określonych zobowiązań. Po pierwsze, Kamsoft ma wdrożyć oprogramowanie SERUM (System Elektronicznej Rejestracji Usług Medycznych), które pomoże w sprawnym kierowaniu siecią przychodni Świat Zdrowia.

Program funkcjonuje w chmurze i zgodnie z zapewnieniami twórców – został zaprojektowany tak, aby praca w oparciu o jego rozwiązania była jak najbardziej intuicyjna. System jest przystosowany zarówno do potrzeb użytkowników, jak i do aktualnie obowiązujących przepisów, a także zauważalnych tendencji rynkowych. Wśród różnych funkcji znajdują się opcje pozwalające na integrację z płatnikami takimi, jak pacjenci, ubezpieczyciele oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Inne z kolei umożliwiają sprawną komunikację z laboratoriami medycznymi, z portalami promującymi specjalistów, a także  z producentami sprzętu medycznego oraz biurowego.

Po drugie, zgodnie z umową firma Kamsoft ma zakupić od Grupy Neuca udziały Mediporty. Spółka ta odpowiadała dotychczas właśnie za opracowywanie rozwiązań systemowych w chmurze dla sieci przychodni i indywidualnych praktyk lekarskich. Dalsze jej losy będą zależały od firmy Kamsoft, której plany zakładają konsekwentny rozwój i doskonalenie podmiotu – między innymi dzięki kompleksowemu ujęciu rynku opieki zdrowotnej, a także ścisłemu powiązaniu usług z innymi platformami.

Można zatem powiedzieć, że zyskują wszyscy. Jak zauważa Tomasz Józefacki, Kamsoft będzie miał szansę znacznie rozwinąć własne portfolio skierowane do pewnego grona klientów, natomiast Grupa Neuca otrzyma sprawny, nowoczesny system zarządzania i organizacji pracy na wielu poziomach.

Krótko o obu spółkach

Grupa Neuca zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera w hurtowej sprzedaży lekarstw w naszym kraju. Jej historia sięga wczesnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy w Toruniu została założona hurtownia leków Torfarm. Placówka ta w ciągu zaledwie kilku lat osiągnęła rozmiary ogólnokrajowej sieci handlowej. Pod koniec 2016 r. udział spółek Grupy w polskim rynku hurtu farmaceutycznego sięgnął aż 29,4%. Od 2004 r. akcje Grupy są notowane na GPW.

Bogatą historią może poszczycić się również spółka Kamsoft, której historia sięga 1985 r. Utworzone zostało wówczas pierwsze Przedsiębiorstwo Informatyczne Kamsoft, od początku silnie ukierunkowane na informatyzację polskiego rynku usług medycznych. Odpowiedzią na to wyzwanie był OSOZ, czyli pierwszy w Polsce projekt Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Doskonalenie tego projektu oraz wprowadzanie go w życie wciąż stanowi jeden z nadrzędnych celów działalności spółki.