foto: Mariusz Szczygiel/shutterstock.com

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział na antenie Polskiego Radia, że przyjęta przez Sejm ustawa “apteka dla aptekarza” nie jest korzystna dla pacjentów, natomiast sprzyja interesom hurtowni farmaceutycznych. Polityk zaznaczył, że liczy na znaczną korektę projektu w Senacie lub na zawetowanie nowelizacji przez prezydenta.

Podczas sejmowego głosowania nad nowelizacją prawa farmaceutycznego Jarosław Gowin i bliscy mu parlamentarzyści – między innymi były prezes NFZ Andrzej Sośnierz – zagłosowali przeciwko przyjęciu dyskutowanego projektu.

Wicepremier nie ukrywał, że ustawę “apteka dla aptekarza” uważa za szkodliwą dla krajowego rynku farmaceutycznego i dla pacjentów.

W wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu Gowin zdecydowanie krytycznie skomentował również sposób procedowania ustawy. Wokół tej ustawy działo się wiele rzeczy niedobrych. Mam wrażenie, że skala lobbingu tutaj przekroczyła dopuszczalne, przynajmniej moralnie dopuszczalne miary – oświadczył ważny polityk obozu rządzącego. W opinii wicepremiera przyjęty przez Sejm projekt faworyzuje interesy hurtowni farmaceutycznych, które wzmocnią swoją – już teraz silną – pozycję na rynku.

Przegłosowaną kilka dni temu ustawą zajmie się teraz Senat, prawdopodobnie już na najbliższym posiedzeniu. Trudno powiedzieć, czy i na ile przyjęty projekt zostanie skorygowany.

Z decyzji Sejmu cieszy się Naczelna Rada Aptekarska. Przeciwnicy projektu argumentują, że jest on krótkowzrocznym wzmocnieniem pozycji korporacji aptekarskiej na rynku, na dłuższą zaś metę zaszkodzi między innymi polskim pacjentom. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET twierdzą, że przyjęte regulacje są oderwane od interesów pacjentów, dla których istotne są niskie ceny leków nierefundowanych oraz pełen asortyment leków.

Przedstawiciele sieci aptecznych dodają, że ustawa nadaje branżowej korporacji uprawnienia, jakich nie mają inne zawodowe samorządy. Członkowie władz tej korporacji, często sami prowadzący apteki, posiadający już dziś nadzór nad wykonywaniem zawodu (do czego samorząd został powołany), zyskują także wpływ na procesy rynkowe – podkreślają sceptycy projektu.

Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 20 i 21 kwietnia.

Źródło: Polskie Radio.