foto: RGtimeline/shutterstock.com

Coraz więcej międzynarodowych koncernów farmaceutycznych docenia Polskę jako dobry teren na zakładanie ośrodków badawczo-rozwojowych. Powodem są nie tylko bardziej przystępne ceny, ale także wysokie kwalifikacje polskich naukowców. Do tej pory w naszym kraju znajdują się centra trzech wielkich firm – Roche, MSD oraz AstraZeneca. Planują one dalszy intensywny rozwój w oparciu o polską infrastrukturę.

AstraZeneca rekrutuje personel

Dobrym przykładem jest tutaj rozwój firmy AstraZeneca, która chce rozbudować założone w 2011 r. Globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych. Zapowiadane są kolejne zatrudnienia mające na celu utworzenie około 200 nowych miejsc pracy. Już teraz w centrum pracuje stale blisko 400 osób. Następni specjaliści mają zająć się badaniami klinicznymi na wszelkich poziomach planowania, zarządzania oraz obsługi technicznej. Proces rekrutacji potrwa najprawdopodobniej do 2018 roku.

Jak deklaruje dyrektor zarządzająca projektem rozbudowy Centrum Alina Pszczółkowska, w Polsce będzie mieścił się największy na świecie ośrodek badawczo-rozwojowy firmy. Taka decyzja zapadła pod wpływem kilku czynników, na które złożyły się względnie niskie koszty, wysokie kompetencje kandydatów do pracy, a także znaczna elastyczność oraz otwartość na różne rozwiązania.

Działalność MSD

W naszym kraju znajduje się również jedna z trzech najważniejszych placówek koncernu MSD, będąca jednocześnie pierwszą tego typu placówką w Polsce. Chodzi o uruchomione w 2010 r. Centrum Przetwarzania Danych z Badań Klinicznych. Ośrodek ten odpowiada za weryfikację i gromadzenie danych pochodzących z badań klinicznych prowadzonych przez firmę w całej Europie. Pozostałe dwa tego rodzaju ośrodki ulokowane są w Chinach oraz w Kolumbii.

Jednocześnie MSD organizuje też badania kliniczne w Polsce. Aktualnie nad Wisłą trwa około 50 programów testujących różne leki, a uczestniczy w nich około 5 tysięcy pacjentów. Szacuje się, że MSD zainwestowało w rozwój i badania na terenie naszego państwa już ponad 50 mln dolarów.

Działalność Roche

Podobnie jak MSD, Roche współpracuje z polskimi ośrodkami naukowymi. Znajduje to wyraz między innymi w udzielaniu finansowego wsparcia licznym instytutom i organizacjom naukowym. Firma również prowadzi u nas badania kliniczne oraz angażuje się w wiele kampanii społecznych. Ostatnio zapowiedziała podjęcie badań w Centrum Naukowo-Przemysłowym z Oddziałem Badań Klinicznych Wczesnych Faz przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Roche zajmuje się w Polsce także budową, rozwojem oraz utrzymywaniem systemów informatycznych. W tym celu założone zostało Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche z dwoma siedzibami – w Warszawie oraz w Poznaniu.