foto: NSC Photography/shutterstock.com

Izba Reprezentantów Kongresu w Stanach Zjednoczonych zagłosowała za wprowadzeniem ustawy, która w praktyce będzie oznaczać likwidację Obamacare. Partia Republikańska ma własne pomysły na organizację systemu ochrony zdrowia w USA.

Czym jest Obamacare?

Nazwą tą określa się ustawę o systemie opieki zdrowotnej, która obowiązuje od 23 marca 2010 roku. Podpisana przez poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, miała za zadanie wyrównywać dostęp do leczenia między uboższymi i zamożniejszymi warstwami społeczeństwa. W ramach programu rząd dofinansowywał ubezpieczenia zdrowotne kierując się przy tym tzw. Federal Poverty Level, czyli wskaźnikiem ubóstwa. Ustawa Obamacare wprowadziła także obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, które wcześniej pozostawało w Stanach całkowicie dobrowolne. Aktualnie za jego brak nakładane są kary finansowe w wysokości zależnej od poziomu dochodów danego gospodarstwa domowego.

Spór wokół planów reformy

Członkowie Partii Republikańskiej od początku byli zdecydowanymi przeciwnikami systemu tworzonego przez ekipę byłego prezydenta Baracka Obamę. Reforma opieki zdrowotnej była jednym z głównych haseł i obietnic wyborczych aktualnego prezydenta USA – wywodzącego się spośród Republikanów Donalda Trumpa. Dziś Trump może mówić o dużym sukcesie, chociaż nie przyszedł on łatwo, a wśród polityków panuje pod tym względem duże zróżnicowanie poglądów. Przeciwko likwidacji Obamacare opowiadali się wszyscy Demokraci, a także niektórzy Republikanie. Decyzja o utworzeniu nowego systemu opieki medycznej została podjęta przewagą zaledwie trzech głosów.

Podczas wystąpienia w Ogrodzie Różanym Białego Domu prezydent Donald Trump wymieniał zalety przyszłej reformy – takie, jak np. spodziewane obniżenie składek na ubezpieczenia zdrowotne oraz innych wydatków ponoszonych przez podatników. Inaczej postrzegają sprawę Demokraci. Bernie Sanders – senator ze stanu Vermont oraz niezależny członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych – uważa, że likwidacja Obamacare przyczyni się do śmierci wielu biedniejszych obywateli, którzy nie będą mogli już liczyć na dostęp do leczenia.

Szykowana reforma ma bowiem znieść obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. W zamian osoby, które nie otrzymają ubezpieczenia od pracodawcy, będą mogły korzystać z ulg podatkowych w wysokościach zależnych od dochodu i wieku. Propozycje obejmują też przeznaczenie około 8 mld dolarów na dopłaty w celu ubezpieczenia ludzi cierpiących na schorzenia przewlekłe. Zdaniem specjalistów kwota ma jednak wymiar symboliczny i nie zdoła zapewnić opieki medycznej wszystkim potrzebującym.

Po zatwierdzeniu przez Izbę Reprezentantów Kongresu projekt nowej ustawy ma trafić w najbliższym czasie do Senatu.