foto: Kanchana P/shuttterstock.com

Kwas acetylosalicylowy zwykle kojarzony jest z popularnymi środkami pomagającymi zwalczyć przeziębienia. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne jego właściwości, które sprawiają, że bywa on wykorzystywany jako składnik kosmetyków.

Właściwości kwasu acetylosalicylowego

Ten organiczny związek chemiczny jest inhibitorem cyklooksygenazy. Stanowi katalizator dla reakcji syntezy prostaglandyn, które pełnią funkcję mediatorów reakcji zapalnej. Hamuje także powstawanie prostacyklin. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalne. Najczęściej występuje na rynku w postaci leku Aspirin firmy Bayer.

Używany w preparatach dermokosmetycznych pomaga zwalczać wypryski skórne i podrażnienia. Potrafi przeniknąć przez sebum i wspiera proces złuszczania się martwych komórek naskórka. Przedostaje się również do mieszków włosowych i głębszej warstwy skóry. Dzięki temu oczyszcza pory i ułatwia gojenie się wyprysków. Ponadto reguluje napięcie tkanki i wykazuje działanie lekko wybielające.

Do najczęściej spotykanych kosmetyków zawierających kwas acetylosalicylowy należą tonik oraz maseczka. Składnik ten jest dodawany także do maści cynkowej, którą można stosować punktowo na wypryski. Preparaty łagodzą stany zapalne, pełnią funkcję złuszczającą oraz pomagają odzyskać jednolity koloryt. Stanowią cenne wsparcie w walce z trądzikiem.

Kosmetyki hand-made

W sieci łatwo znaleźć wskazówki służące do samodzielnego wykonania kosmetyków. Własna produkcja maseczek i toników jest zalecana szczególnie osobom o cerze wrażliwej i alergicznej. Daje bowiem całkowitą pewność co do składu preparatu.

Do przygotowania maseczki wystarczą 3 – 4 niepowlekane tabletki aspiryny oraz woda – termalna lub przegotowana. Tabletki należy namoczyć, a następnie rozgnieść. Powstałą papkę nanieść na skórę i pozostawić na około 20 minut, po czym zmyć letnią wodą wykonując jednocześnie koliste ruchy. Po aplikacji pojawi się naturalne lekkie uczucie ściągnięcia, które nie stanowi powodu do niepokoju. Taki zabieg można przeprowadzać dwa razy w tygodniu. Niektórzy użytkownicy dodają do maseczki nieco jogurtu naturalnego lub miodu w celu odżywienia i wzmocnienia skóry.

Sposób przyrządzenia toniku jest dość podobny – różnią się jedynie proporcje. Należy namoczyć i rozgnieść od 15 do 20 tabletek aspiryny w 100 ml wody. W roztworze najprawdopodobniej pozostaną drobiny preparatu, co jest zupełnie normalne. Do otrzymanego toniku warto dodać nieco gliceryny, aby kosmetyk miał także działanie nawilżające. Roztwór nadaje się do użytku przez 2 tygodnie – pod warunkiem, że jest przechowywany w lodówce.

Przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie bądź nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy. Tak, jak w przypadku każdego nowego kosmetyku, warto najpierw wypróbować preparat na niewielkim fragmencie skóry. W tym celu nakładamy niewielką ilość i obserwujemy przez jakiś czas, czy nie pojawi się podrażnienie.