foro: Khakimullin Aleksandr/shutterstock.com

W Wielkiej Brytanii wybrano właśnie nową osobę, która zasiądzie na fotelu przewodniczącego Association of the British Pharmaceutical Industry (ABPI). To Lisa Anson, absolwentka studiów MBA, posiadająca również stopień naukowy w dziedzinie nauk przyrodniczych zdobyty na Uniwersytecie w Cambridge. Wcześniej pracowała dla koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, a także pełniła funkcję konsultanta ds. zarządzania w kalifornijskim oddziale KPMG.

Nowe kierunki działalności

Brytyjskie media oceniają nową przewodniczącą jako połączenie świeżej krwi ze znacznym doświadczeniem w branży – szczególnie w zakresie kierowania firmami farmaceutycznymi. Anson zapowiedziała podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej, że jej priorytetem będzie poprawa dostępu do innowacyjnych leków oraz wizerunku przemysłu farmaceutycznego w oczach społeczeństwa. Zamierza dbać również o czynniki środowiskowe wpływające na zdrowie obywateli oraz współpracować z rządem w celu sformułowania nowych strategii dla nauk przyrodniczych.

Problemy branży według Lisy Anson

Nowa przewodnicząca określiła także podstawowe problemy dotyczące brytyjskiej służby zdrowia i wymagające pilnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest wysokość kosztów opieki zdrowotnej oraz nakładów na służbę zdrowia. Tak się bowiem składa, że te ostatnie są wyjątkowo niskie, chociaż w Wielkiej Brytanii dostępne są najbardziej opłacalne usługi zdrowotne na świecie. Podobna sytuacja nie działa na korzyść pacjentów.

Drugą pilną kwestią jest według Anson niedocenianie zasług firm farmaceutycznych dla zdrowia obywateli oraz dla sprawnego funkcjonowania gospodarki.