foto: Sisacorn/shutterstock.com

Firma Bluelog – polsko-francuski startup zajmujący się technologiami monitoringu temperatur – otrzymała ostatnio prestiżową nagrodę na kongresie Pharm Connect. Kongres ten jest najważniejszym wydarzeniem biznesowym dla rynku farmaceutycznego Europy Środkowo-Wschodniej.

Innowacyjne rozwiązanie

Uhonorowano wybitne osiągnięcie, jakim jest innowacyjna technologia służąca do pomiaru temperatury w pojemnikach izotermicznych. Jak zapewnia Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Blulog Jérémy Laurens, opracowane rozwiązanie umożliwia prowadzenie zautomatyzowanej oraz wyjątkowo dokładnej kontroli warunków termicznych podczas transportowania szczególnie wrażliwych substancji.

Do takich należą np. leki cytostatyczne, wykorzystywane w terapiach antynowotworowych lub szczepionki. W przypadku tych preparatów, jakiekolwiek odchylenia temperatury od określonych przedziałów przyczyniają się do znacznego spadku ich jakości, a co za tym idzie – wartości terapeutycznej.

Pomiary z użyciem technologii Bluelog są dokonywane w czasie rzeczywistym, co daje gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia produktów i pozwala reagować natychmiast w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Firma przygotowała pojemniki izometryczne wyposażone w system monitoringu specjalnie z myślą o rynku farmaceutycznym oraz medycznym.

Prosty mechanizm działania

Jak to wygląda od strony praktycznej? W pojemnikach zamontowane są czujniki wielkości kart płatniczych, które stale sprawdzają temperaturę online. Taki nadzór umożliwia technologia NFC, czyli Near Field Communication, niekiedy nazywana w Polsce komunikacją bliskiego pola. Pozwala ona na bezprzewodową wymianę danych na krótki zasięg.

Czujniki są łatwe w instalacji i obsłudze, a jednocześnie wykazują niezwykłą czułość – mierzą temperaturę z dokładnością do +/- 0,2°C w najczęściej potrzebnym przedziale od 0 do 30°C, a także do +/-0,4°C poza tym przedziałem.

Przy odbiorze towaru można sprawdzić całą historię temperatur podczas przewozu – bez otwierania pojemników. Wystarczy przyłożyć do oznaczonego punktu smartfon lub inne urządzenie wyposażone w odpowiedni czytnik.

Innowacyjną technologię stosuje już Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu. Bardzo możliwe, że wkrótce stanie się ona standardem w transporcie  produktów leczniczych oraz wszelkich towarów wrażliwych na zmiany temperatur.