foto: 5 second Studio/shutterstock.com

Francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir uaktualniła listę kosmetyków, w których znajdują się substancje potencjalnie toksyczne dla zdrowia ludzi.

O tym, że wiele środków do pielęgnacji ciała zawiera niekorzystne związki chemiczne pisaliśmy już w artykule znajdującym się pod tym linkiem.

Problematyczny skład kosmetyków

Dla przypomnienia: do najczęściej stosowanych związków, które mogą powodować podrażnienia skóry, alergie oraz zaburzenia hormonalne, należą: SLS czyli laurylosiarczan sodu, laurylosiarczan amonu, fenoksyetanol, triklosan, methylisothiazolinone (MIT) oraz methylchloroisothiazolinone (MCIT), a także metoksycynamonian etyloheksylu.

Niestety związki te znajdują się nie tylko w szamponach czy żelach pod prysznic, ale również w produktach mających bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi lub spojówkami, jak pasty do zębów i płyny do demakijażu oczu. Nie ma także znaczenia, czy dany produkt przeznaczony jest dla dorosłych czy dla dzieci. Szkodliwe związki znajdują się również w wielu kosmetykach dla najmłodszych.

Powodem tej sytuacji są przepisy zezwalające producentom na wykorzystywanie danych substancji do określonych ilości. Problem w tym, że nawet minimalne ilości takich składników mogą oddziaływać na zdrowie, jeśli są aplikowane regularnie. Kosmetyki zazwyczaj nie są przecież produktami jednorazowego użytku, zatem codzienna pielęgnacja ciała może oznaczać stałą ekspozycję na czynniki chorobotwórcze.

Dlatego UFC Que Choisir regularnie przeprowadza kontrole i sporządza listę preparatów, których lepiej nie używać. Motywem działania organizacji jest zresztą przekonanie, że realna zmiana w tym zakresie może nastąpić tylko dzięki rozszerzaniu wiedzy i świadomości konsumentów. Być może przyjdzie taki czas, że producenci będą zmuszeni zrezygnować ze szkodliwych składników chemicznych, aby podtrzymać popyt na swoje wyroby.

Aktualizacja listy

Na początku roku 2017 organizacja zdążyła już zweryfikować skład aż 419 produktów, pochodzących od różnych znanych marek, między innymi Adidas, Axe, Yves Rocher, Clarins, L`Oreal, Yves Saint Laurent i wiele innych. Nowa lista kosmetyków zawierających potencjalnie niekorzystne dla zdrowia substancje znajduje się pod tym linkiem.

Specjaliści radzą zwracać szczególną uwagę na składniki kosmetyków w sytuacjach, gdy ich użytkownikami mają być dzieci oraz osoby w okresie dojrzewania. Szkodliwe związki mogą bowiem zaburzać gospodarkę hormonalną w organizmie.