foto: Image Point Fr/shutterstock.com

Warszawski Szpital Medicover przeprowadza badania diagnostyczne raka prostaty za pomocą innowacyjnych metod. Chodzi o testy genetyczne PCA3, wieloparametryczny rezonans magnetyczny, a także badanie molekularne 4Kscore. Stopień ich inwazyjności jest niewielki, za to wyróżniają się wyjątkowo wysoką precyzją.

Postęp w dziedzinie diagnostyki

Jeszcze kilka lat temu jedynymi metodami zbadania prostaty na obecność nowotworu było badanie per rectum, a także oznaczenie stężenia PSA. Te sposoby stanowiły niekiedy dyskomfort dla pacjentów, a poza tym – nie były w stanie całkowicie potwierdzić lub wykluczyć raka. Wczesne stadia rozwoju nowotworu prostaty czasami nie dają widocznych lub odczuwalnych symptomów. Z drugiej strony – wyniki uzyskiwane dawnymi metodami mogły świadczyć o innych schorzeniach. Na przykład podwyższony poziom PSA mógł równie dobrze sygnalizować problem taki, jak stan zapalny lub BPH (przerost gruczołu krokowego).

Teraz wykonuje się badanie PCA3, czyli precyzyjny test genetyczny na ekspresję genu PCA3, który pozwala określić indywidualny poziom ryzyka zapadnięcia na nowotwór stercza lub określić stopień rozwoju zmian. Aby uzyskać tak ważne informacje wystarczy skonsultować się z urologiem, oddać do badania próbkę moczu i poczekać około 2 tygodnie na wyniki analizy.

Nowoczesną metodą pozwalającą ocenić ryzyko rozwoju agresywnego raka prostaty jest również test 4Kscore, który umożliwia rozpoznanie zagrożenia nawet na 20 lat przed pojawieniem się zmian nowotworowych. To badanie molekularne wykonywane z próbki krwi pacjenta, oparte na algorytmie z uwzględnieniem czterech kalikrein w osoczu.

Nieocenioną pomocą diagnostyczną jest także wieloparametryczny rezonans magnetyczny. Dzięki niemu można wskazać dokładnie ogniska nowotworowe oraz sprawdzić czy zmiany nie występują też w miejscach innych niż gruczoł krokowy, np. w węzłach chłonnych. Podczas badania radiolog ocenia prawidłowość struktur za pomocą trzech podstawowych technik obrazowania, dających kompleksowe ujęcie stanu pacjenta. Ta technologia wykorzystywana jest również w celu wykonania celowanej biopsji gruczołu krokowego.

Łatwiejsza profilaktyka

Jak widać, aktualna oferta diagnostyczna pozwala pacjentom na wykonywanie dokładnych i dość komfortowych badań. Jak relacjonuje dr n med. Marek Filipek kierujący zespołem HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty, obecne metody są całkiem wygodne, bezbolesne i skuteczniejsze niż kiedyś. Warto zatem korzystać z nich regularnie. Profilaktyka w wypadku tej choroby jest niezwykle istotna, bowiem wcześnie postawiona właściwa diagnoza daje szansę na pełne wyleczenie.

Badania wykonywane są przez Szpital Medicover na warszawskim Wilanowie. Placówka należy do Grupy Medicover, która jest ważnym podmiotem na rynku prywatnych usług medycznych w Polsce. Ze 160 oddziałów rozlokowanych we wszystkich regionach kraju korzystają pracownicy ponad ośmiu tysięcy firm oraz około 660 tysięcy indywidualnych pacjentów. Grupa zatrudnia około 3000 lekarzy oraz 1100 pielęgniarek. Swoją działalność systematycznie rozszerza już od ponad dwudziestu lat.