foto: janews/shutterstock.com

Słowacko-czeska grupa Penta Investments uznaje polski rynek za jeden z wiodących w swojej strategii. W związku z planami rozwoju podmiot zamierza rozszerzyć zakres inwestycji w naszym kraju.

Do Penty należy między innymi popularna w naszym kraju sieć Empik. Jak mówi menedżer do spraw inwestycji w grupie PI Łukasz Waszak, grupa uważa ten podmiot za unikalny w naszym kraju. Empik po niedawnej restrukturyzacji jest w dobrej sytuacji finansowej, o czym świadczy wzrost wyniku EBITDA w 2016 roku aż o 24 procent, ma jednego właściciela, silną markę i dobre perspektywy rozwoju – twierdzi przedstawiciel grupy.

W swojej strategii Penta Investments zdecydowanie stawia również na rozwój rynku usług medycznych.

Kontynuowane mają być plany jego konsolidacji. Grupa zamierza zwiększać swoje zaangażowanie w sektorze prywatnych usług medycznych, koncentrując się na oferowaniu kompleksowej i skoordynowanej opieki zdrowotnej.

PI zamierza ponadto nabywać kolejne placówki działające w tym sektorze. Będzie to kontynuacja strategii, która realizowała się między innymi w udanych transakcjach przejęcia Aktywnego Centrum Zdrowia z siedmioma przychodniami oraz Prywatnej Lecznicy Certus, składającej się ze szpitala i trzech przychodni. Menedżer w Penta Investments Mateusz Słabosz deklaruje, że aktywność w tym zakresie zostanie wzmocniona. Przyglądamy się potencjalnym nowym projektom – zapowiada.

Grupa PI jest również właścicielem sieci aptek Dr.Max. Obecnie liczy ona ponad 1500 aptek i 400 spośród nich zlokalizowanych jest w Polsce. W ubiegłym roku placówki Dr.Max udanie zagościły w Serbii. Inwestor planuje więc dalszy rozwój sieci.

Może się jednak pojawić problem z projektowanymi przejęciami w Polsce w związku z procedowanymi zmianami prawnymi w sektorze farmaceutycznym.

Jak komentuje przedstawiciel PI Łukasz Waszak, sytuacja wyjaśni się po wejściu w życie nowej legislacji. Jednak co do zasady, jeśli dalsze przejęcia i rozwój organiczny będą możliwe, jak najbardziej będziemy kontynuować rozwój sieci. Menedżer dodaje, że na ten moment grupa nie planuje transakcji przejęcia aptek w Polsce. Jak twierdzi, sieć aptek Dr.Max jest długoterminową inwestycją Penty. Grupa będzie właścicielką tych placówek przez co najmniej dziesięć najbliższych lat.

Jeden z priorytetowych dla PI sektorów stanowi rynek usług finansowych. Grupa jest właścicielką firmy Dôvera, lidera słowackiego rynku ubezpieczeń zdrowotnych. W 2016 roku sfinalizowała natomiast zakup Sberbank Slovensko.

Co z aktywnością grupy w polskim sektorze? Jak mówi Łukasz Waszak, zależy ona od podaży interesujących w ocenie firmy projektów. Żadnej z analizowanych przez nas ofert dotychczas nie uznaliśmy za wystarczająco atrakcyjną. Będziemy przyglądać się kolejnym aktywom – zapowiada przedstawiciel Penty.

Czesko-słowacka grupa ma ponadto w naszym kraju:

  • spółkę Iglotex,
  • sieć szkół językowych Speak Up i Empik School,
  • dwa przedsięwzięcia w Warszawie: biurowiec na Mokotowie oraz projekt zlokalizowany na Woli.

Źródło: Puls Biznesu.