foto: wavebreakmedia/shutterstock.com

Rynek farmaceutyczny z ciekawością śledzi działalność łódzkiej firmy Pharmena, która po stratach wygenerowanych w pierwszym kwartale 2017 roku, aktualnie poprawia swoje wyniki dzięki nowym produktom. Najświeższa oferta firmy obejmuje dermokosmetyki wprowadzane do obrotu w ramach linii Dermena.

Pharmena zdobywa rynek zagraniczny

Zgodnie z zapowiedziami prezesa firmy Konrada Palki, dermokosmetyki mają trafić wkrótce także na rynek zagraniczny. Ekspansja obejmie w pierwszym rzędzie niektóre państwa azjatyckie. W dłuższej perspektywie za konsekwentny wzrost wyników mają odpowiadać kontrakty na wyłączną dystrybucję produktów Pharmeny w Chinach, Hong Kongu, Makao oraz na Tajwanie. Prognozy przychodów oscylują w okolicach 1,5 mln złotych tylko na bieżący rok 2017.

Ponadto łódzka firma zamierza zająć się produkcją dermokosmetyków dla spółki w Bangladeszu. Produkty te będą miały markę odbiorcy, a ich dystrybucja obejmie kraje Bliskiego Wschodu. To jednak tylko początek. Docelowo mają one dotrzeć na półki sklepów i aptek w 49 państwach świata.

Działalność międzynarodowa wpisuje się w długofalową strategię spółki przedstawioną w wydanym niedawno oświadczeniu.

Badania nad 1-MNA

Dermokosmetyki to jednak nie jedyny obszar zainteresowań Pharmeny. Spółka jakiś czas temu opatentowała cząsteczkę 1-MNA, która ma już za sobą drugą fazę badań klinicznych. Eksperymentalna molekuła może okazać się cenna w zwalczaniu chorób układu sercowo – naczyniowego oraz w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Aktualnie specjaliści pracują nad skonstruowaniem odpowiednich programów badawczych. Firma natomiast ma nadzieję, że dotychczas otrzymane rezultaty przyciągną inwestorów, chętnych do sfinansowania następnej fazy badań klinicznych.

Cząsteczka 1-MNA wykazuje również potencjał jako składnik preparatu opracowywanego pod kątem profilaktyki przeciwmiażdżycowej. Wniosek o dopuszczenie go do obrotu jest aktualnie rozpatrywany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Decyzja miała pojawić się już pod koniec kwietnia, jednak procedura została przedłużona o 3 tygodnie w celu dostarczenia dodatkowej dokumentacji.

Spółka Pharmena Sp. z o. o. została założona w 2002 r. z inicjatywy naukowców pracujących na Politechnice Łódzkiej oraz na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W sierpniu 2008 r. zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW), dołączając do alternatywnego systemu obrotu New Connect.