foto: Romolo Tavani/shutterstock.com

W Bułgarii odnotowano pierwszy przypadek śmierci z powodu odry. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowano 42 zachorowania.

Ofiarą śmiertelną jest 10-miesięczne dziecko romskiego pochodzenia. Dwa ostatnie tygodnie to okres nasilenia problemu w Bułgarii. Spośród 42 zarejestrowanych zachorowań większość dotyczy miasta Płowdiw, lecz przypadki odry pojawiają się w ostatnim tygodniu również w okolicznych wioskach.

Bułgarskie środki masowego przekazu podkreślają fakt, że zachorowania są odnotowywane głównie w dzielnicach zamieszkiwanych przez Romów. Zauważa się niechęć tej społeczności do szczepienia swoich dzieci.

Władze kraju starają się odpowiedzieć na problem, inicjując kampanie informacyjne adresowane do romskich rodziców. Obok perswazji i akcji edukacyjnych rząd sięga także po bardziej zdecydowane środki. Próbowano pozbawiać świadczeń tych rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci. Takie działania przyniosły jednak niewielki skutek.

Eksperci przypuszczają, że odra została przeniesiona z Bułgarii do Rumunii, gdzie od jesieni ubiegłego roku panuje epidemia tej choroby. O skali problemu w Rumunii świadczą liczby: od września 2016 roku zachorowało tam już ponad 3,4 tysiąca osób, a 17 z nich zmarło.

W ostatnim czasie alarmujące stanowisko w sprawie odry opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia.

Podkreślono wzrost zachorowań w Rumunii i we Włoszech. Tylko w styczniu tego roku na naszym kontynencie odnotowano 559 zachorowań na odrę, z czego aż 474 w siedmiu spośród czternastu krajów, w których odra występuje endemicznie. Ta siódemka to Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Szwajcaria, Ukraina i Polska.

WHO nie ma wątpliwości, że przyczyną nasilenia problemu jest wzrost liczby rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci. Odra przenosi się nie tylko w poszczególnych krajach, ale za sprawą powszechnej migracji obywateli również pomiędzy kolejnymi państwami. Dyrektor WHO na Europę Zsuzsanna Jakab mówi jasno: to się nie zmieni, dopóki odpowiedni odsetek Europejczyków nie będzie zaszczepiony przeciwko odrze.