foto: CHOATphotographer/shutterstock.com

Firma Sanofi realizuje strategię odpowiedzialnego biznesu (CSR). Istotnym elementem działalności Zakładu Produkcji i Dystrybucji Leków w Rzeszowie jest troska o środowisko naturalne.

Zakład Produkcji i Dystrybucji Leków zajmuje się produkcją między innymi dermokosmetyków. Rocznie wytwarza się tu około 60 milionów leków, produktów OTC i właśnie dermokosmetyków. Rzeszowski podmiot stara się wdrażać rozwiązania, które pozwalają w sposób ciągły ograniczać zużycie zasobów naturalnych.

Realizując strategię CSR, Sanofi uzyskuje wymierne efekty w wymiarze społecznym, kulturowym, ekonomicznym i środowiskowym. W 2015 roku fabryka w Rzeszowie została zmodernizowana z wykorzystaniem proekologicznych technologii.

Sposoby realizacji strategii dbałości o środowisko naturalne wylicza Marek Ruchała, dyrektor Zakładu Produkcji i Dystrybucji Leków Sanofi w Rzeszowie. Podczas produkcji leków OTC oraz dermokosmetyków na szeroką skalę dbamy m.in. o odpowiedzialne zużycie energii czy redukcję śladu węglowego. Nieustannie poszukujemy też nowych rozwiązań, które pozwolą na prowadzenie naszej działalności w zgodzie ze środowiskiem – zapewnia.

Bardzo ważnym działaniem proekologicznym realizowanym podczas produkcji kosmetyków jest racjonalne zarządzanie zasobami wody.

Optymalizuje się jej zużycie poprzez zastosowanie Auerów, czyli systemów przechowywania mas kosmetycznych w jednorazowych workach znajdujących się w stelażach wielokrotnego użytku. Jest to niezwykle efektywne udogodnienie, ponieważ dotychczas masy kosmetyczne przechowywane były w plastikowych kontenerach o pojemności 1 m3. Ich umycie, po przełożeniu mas kosmetycznych do tubek, wiązało się ze zużyciem ogromnych ilości wody. Zastosowanie Auerów pozwoliło zredukować zużycie wody w 2016 roku aż o 28,2% w porównaniu do roku 2015.

To nie jedyna korzyść z zastosowania tego rozwiązania. Dzięki Auerom poprawił się wskaźnik zanieczyszczeń w ściekach:

  • BZT5 – 21% poniżej limitu;
  • CHZT –7% poniżej limitu;
  • substancje ekstrahujące – 42% poniżej limitu;
  • zawiesina ogólna – 65% poniżej limitu;
  • azot amonowy – 96% poniżej limitu;
  • siarczany – 88% poniżej limitu;
  • chlorki – 92% poniżej limitu;
  • substancje powierzchniowo czynne – 68% poniżej limitu.

Rezultaty te dotyczą limitu wyznaczonego umową z MPWiK, obejmującą wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych.

Lepsze efekty w tym zakresie przełożyły się również na mniejsze zużycie wody.

Innym kluczowym elementem proekologicznej strategii Sanofi jest walka z globalnym ociepleniem poprzez – między innymi – ograniczenie emisji CO2 do atmosfery oraz rozsądne gospodarowanie zasobami.

Rzeszowski Zakład Produkcji i Dystrybucji Leków ma w tej dziedzinie istotne osiągnięcia. W 2016 roku zmniejszył zużycie energii elektrycznej [kWh] przeznaczonej na wyprodukowanie jednej sztuki kosmetyków o 13% w porównaniu do poprzedniego roku. Tak dobre efekty możliwe są dzięki optymalizacji parametrów pracy dla HVAC, czyli odpowiedniemu sterowaniu parametrami powietrza (takimi jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), adekwatnie do panującego sezonu.

W zakładzie produkcyjnym Sanofi w Rzeszowie przeprowadzono ponadto modernizację kotłowni gazowej, dzięki której zminimalizowano straty cieplne i zmniejszono emisję CO2 o 63,1t/rok, zaoszczędzając 61 tysięcy złotych w skali roku. Jako źródło ciepła dla centralnego ogrzewania wykorzystywany jest kocioł wodny (kondensacyjny) o mocy 1 300 kW. Wyróżnia się on wobec konwencjonalnego kotła możliwością oszczędzania dodatkowej energii.

Ważne korzyści przynosi także zastosowanie oszczędnych urządzeń, takich jak wydajne silniki elektryczne i falowniki, a ponadto systemu optymalizacji pracy dla sprężarek i chillerów. Rzeszowska fabryka wyposażona jest również w optymalnie energooszczędne oświetlenie ledowe.

Firma Sanofi zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które odpowiadają na aktualne potrzeby pacjentów. Podmiot jest notowany na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY). Jedna spośród 112 fabryk Sanofi zlokalizowanych na całym świecie mieści się w Rzeszowie. Polski zakład zatrudnia ponad 1000 pracowników. Według danych, jakie podaje IMS Health Polska, Sanofi zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych.