Foto: toons17/shutterstock.com

Przed pomorskimi siedzibami ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość zaplanowano protesty w związku z rządowym projektem ustawy wprowadzającym recepty na antykoncepcję awaryjną. Organizatorzy zainicjowali ogólnopolską akcję pod nazwą “Antykoncepcja jest OK”.

Protestujący mają gromadzić się pod budynkami siedzib PiS w Gdańsku, Gdyni i Lęborku. Akcja ma krajowy zasięg: manifestacje zaplanowano między innymi w Krakowie, Toruniu, Warszawie, Poznaniu czy Grudziądzu.

Pomysłodawcy akcji nie zgadzają się na przepis wprowadzający recepty na tabletki typu “dzień po”. Arkadiusz Dzierżyński z Inicjatywy Polska – organizatora protestu – przekonuje, że kontrowersyjny projekt jest zupełnie nieuzasadniony. Przedstawiciel IP twierdzi, że środek ellaOne, na który ma obowiązywać recepta, został dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii jako lek bez recepty na mocy decyzji Komisji Europejskiej ze stycznia 2015 roku. W Polsce, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z kwietnia 2015 roku, prawo takie przysługuje osobom, które ukończyły piętnasty rok życia.

Arkadiusz Dzierżyński, który pełni ponadto funkcję koordynatora gdyńskiego protestu, wyjaśnia, skąd wybór daty manifestacji: 6 kwietnia. Jak mówi, to dzień,  w którym sejmowa Komisja Zdrowia rozpatruje rządowy projekt ustawy wprowadzający między innymi recepty na tabletki “dzień po”.

Data jest więc symboliczna, a organizatorzy chcą zwrócić uwagę jak najszerszej grupy odbiorców.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uzasadniają projekt potrzebą “doregulowania dostępu” do środków antykoncepcji awaryjnej. Zdaniem resortu motywacje w żaden sposób nie są światopoglądowe, ale związane z zapewnieniem pacjentom bezpieczeństwa. Zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia recept jest minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Sceptycy i przeciwnicy nowych przepisów twierdzą jednak, że doprowadzą one do absurdalnych sytuacji i uniemożliwią dostęp do tych produktów wielu pacjentom. W sytuacjach awaryjnych konieczność oczekiwania na wizytę u lekarza, który ma wypisać receptę, może zniweczyć sens nabywania tabletek.

Protestujący zwracają ponadto uwagę, że w zdecydowanej większości europejskich krajów tak zwana antykoncepcja awaryjna sprzedawana jest bez recepty.

Rządowy projekt odbiega od tych standardów.

Protesty pod siedzibami PiS rozpoczną się o godzinie 17:30. W Gdańsku manifestacja odbędzie się na Targu Drzewnym, natomiast w Gdyni na ulicy Starowiejskiej. W stolicy manifestanci spotkają się przed Sejmem.