foto: karen roach/shutterstock.com

Z powodu niewystarczającej liczby głosów Republikanie odroczyli głosowanie nad zniesieniem reformy zdrowotnej Baracka Obamy pod nazwą “Obamacare”. Komentatorzy określają to wydarzenie mianem porażki prezydenta Donalda Trumpa i jego administracji.

Zniesienie systemu opieki zdrowotnej wprowadzonego przez poprzednika było bowiem jedną ze sztandarowych zapowiedzi obozu obecnego gospodarza Białego Domu. Zarówno on, jak i republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan oczekiwali odwołania reformy Baracka Obamy właśnie teraz.

Obamacare to system opieki zdrowotnej wprowadzony w życie siedem lat temu przez ówczesną demokratyczną administrację.

Powodem odłożenia głosowania nad zniesieniem reformy był sprzeciw konserwatywnej frakcji Partii Republikańskiej.

Najważniejszą rolę odegrali członkowie ugrupowania “caucusu wolności”.

Przedstawiciele tego skrzydła Republikanów krytykują założenia projektu, który ma zastąpić system Obamacare. Nazywają go zbyt zachowawczym i uważają, że jest ponad miarę kosztowny z uwagi na stosowanie ulg podatkowych w zakupie ubezpieczeń medycznych.

Republikanie z “grupy wolności” ironicznie określają proponowany projekt jako “Obamacare, wersja 2.0”.

Ich zdaniem zbyt wiele elementów poprzedniej reformy jest tam powielonych.

Nowy system wywołuje jednak sprzeciw również lewego skrzydła Partii Republikańskiej. Ustawodawcy o skrajnie wolnorynkowych poglądach oraz lewicowi Republikanie oponują przeciw projektowi, co powoduje, że do zniesienia Obamacare i przyjęcia Ustawy o Amerykańskiej Opiece Medycznej (American Health Care Act) brakuje niezbędnej liczby głosów.

Nowy system ubezpieczeń medycznych, który ma zastąpić Obamacare, oparto na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych. Są one obecnie zapewniane przez większość amerykańskich pracodawców. Osoby, których nie ubezpiecza pracodawca lub te pracujące na umowach o dzieło będą mogły przy zakupie ubezpieczeń medycznych skorzystać z ulg podatkowych. Wysokość ulg podatkowych będzie uzależniona od wieku i dochodów osób zakupujących ubezpieczenia.

Ważna różnicą wobec systemu Obamacare jest ponadto zniesienie obowiązku posiadania ubezpieczeń medycznych. Osoby bez ubezpieczenia nie zapłacą kary za brak polisy. Projekt administracji Donalda Trumpa przewiduje również wstrzymanie federalnych dotacji na działalność niektórych organizacji – między innymi Planned Parenthood Federation of America (Amerykańska Federacja Planowanego Rodzicielstwa) – które dopuszczają stosowanie aborcji.

Źródło: Polska Agencja Prasowa.