foto:: Africa Studio/shutterstock.com

Lider polskiego rynku farmaceutycznego Aflofarm poinformował, że popularny syrop Neosine forte zmienia swoją dotychczasową kategorię. Do niedawna był wydawany wyłącznie z przepisu lekarza. Od 11 kwietnia 2017 r. jest dostępny w naszym kraju bez recepty.

Charakter produktu

Neosine forte to syrop przeciwwirusowy o właściwościach immunostymulujących. Substancją czynną preparatu jest pranobeks inozyny, czyli kompleks zawierający inozynę oraz 4 acetamidobenzoesan 2-hydroksypropylodimetyloamoniowy w stosunku molowym 1:3). W składzie znajdują się również parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, wodorotlenek sodu, glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, aromat bananowy AR 0010, sacharoza, sacharyna sodowa, a także woda oczyszczona.

Dzięki składnikom aktywnym syrop pobudza reakcję układu immunologicznego – stymuluje dojrzewanie i różnicowanie limfocytów T oraz reguluje aktywność limfocytów biorących udział w walce z wirusem.

Produkt przeznaczony jest do leczenia infekcji skóry i błon śluzowych spowodowanych przez wirusy ospy, półpaśca, a także opryszczki zwykłej typu I – wargowej oraz opryszczki typu II zlokalizowanej w okolicach intymnych. Znajduje zastosowanie również w innego rodzaju zakażeniach wywołanych przez wirusy – na przykład w podostrym stwardniającym zapaleniu mózgu, które bywa powikłaniem odry. Neosine forte jest również wskazany jako leczenie wspomagające u pacjentów o obniżonej odproności organizmu, przy nawracających uporczywych infekcjach górnych dróg oddechowych.

Syrop może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci od 1 roku życia, a jego dawkowanie w indywidualnych przypadkach powinno być określone przez lekarza. W przypadku wątpliwości w tej kwestii należy zapytać o poradę lekarza lub farmaceutę.

Przeciwwskazaniami do używania preparatu jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, a także trwający akurat napad dny moczanowej lub podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi.

Zwiększenie tego stężenia jest bowiem często obserwowanym skutkiem ubocznym przyjmowania leku, podobnie jak wzrost stężenia azotu mocznikowego we krwi oraz wzmożona aktywność enzymów wątrobowych. Ponadto wśród reakcji niepożądanych zdarzają się nudności, zawroty głowy, bóle głowy i/lub stawów oraz poczucie osłabienia. Rzadziej występują takie efekty, jak zaparcia, biegunka, wielomocz, uczucie rozdrażnienia, a także zaburzenia snu.

Ze względu na wysoką zawartość sacharozy, która wynosi 553,5 mg, należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów chorych na cukrzycę lub dotkniętych nietolerancją danych cukrów. Natomiast z uwagi na znaczną ilość sodu – około 53,4 mg w dawce 30 ml – trzeba uważać przy zmniejszonej czynności nerek.

Po zażyciu preparatu producent radzi aby powstrzymać się od obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów, zwłaszcza jeśli pacjent zaobserwuje u siebie bóle głowy, nudności czy nadmierną senność. Syrop może wywierać przejściowy wpływ na zdolności poznawcze.

Jak twierdzi menedżer w firmie Aflofarm Farmacja Polska – Andrzej Tomasik – zmiana kategorii dostępności stanowi w tym wypadku wyjście naprzeciw potrzebom polskich pacjentów. Ze względu na swoją skuteczność, syrop Neosine forte od lat cieszy się popularnością i uznaniem wśród różnych grup chorych. Jest on chętnie kupowany przez rodziców z myślą o leczeniu dzieci, a także przez osoby o obniżonej odporności. Firma wyraża zatem nadzieję, że ułatwienie dostępu do preparatu podniesie komfort jego stosowania.

Neosine forte to już kolejny produkt leczniczy Aflofarmu, który został przeniesiony z kategorii Rx do kategorii leków OTC. Podobną drogę przeszły wcześniej preparaty Pulneo – syropy i krople stosowane w przebiegu chorób zapalnych dolnych dróg oddechowych.