Foto: Golden Brown/shutterstock.com

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował, że do rządowego programu pod nazwą “Dostępne leki” przystąpiło już 150 aptek. Polityk wyraził zadowolenie, że inicjatywa zaopatrywania Ukraińców w potrzebne farmaceutyki cieszy się powodzeniem.

Dane na temat liczby przyłączających się aptek premier Hrojsman podał po zakończeniu konferencji „Profesjonalne kształcenie i przygotowanie kadry robotniczej: wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego i rozwoju regionalnego Ukrainy”. Była to dogodna okazja do ogłoszenia dobrych rezultatów akcji. Mamy dobre wyniki – podkreślał polityk.

Zapewnił również, że celem rządu jest systematyczny wzrost liczby aktywnych w programie aptek. Wołodymyr Hrojsman zdecydowanie zachęcał podmioty do czynnego udziału w inicjatywie. Chcę zapewnić wszystkie sieci apteczne, że rząd będzie terminowo i sprawnie kompensować koszt leków, chcę zapewnić Ukraińców, że program, który wystartował, ma całkowicie systemowy charakter. Więc proszę, korzystajcie, bierzcie od lekarzy bezpłatne leki i bądźcie zdrowi, a całą resztę zrobi rząd – przekonywał premier.

Ogłosił ponadto, że 3 kwietnia został uzupełniony wykaz leków, które Ukraińcy będą mogli uzyskać w ramach omawianego programu. Polityk zadeklarował, że nie ma żadnych problemów z zaopatrzeniem w niezbędne farmaceutyki.

Szef rządu nadmienił, że ukraińscy pacjenci mają zapewniony dostęp do lekarstw:

  • 15 producentów z krajów Unii Europejskiej,
  • 18 od ukraińskich podmiotów oraz producentów z Izraela i innych państw.

Na dzień dzisiejszy mamy już kompletny system, który zaczyna swoją pracę – poinformował premier.

Dodał, że pozytywne efekty programu są już widoczne.

Wpłynął on na ceny lekarstw na ukraińskim rynku: niektóre farmaceutyki są tańsze nawet o 40-60%.

Źródło: wschodnik.pl.