foto: ozgur_oral/shutterstock.com

Na granicy z Ukrainą w Hrebennem funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który próbował przemycić ponad osiem tysięcy tabletek, głównie środków na zwiększenie potencji. Zatrzymany odpowie za naruszenie zapisów prawa farmaceutycznego.

36-letni obywatel Ukrainy w siedzeniach auta i bokach bagażnika ukrył 8648 sztuk różnych tabletek i saszetek. Oprócz farmaceutyków znaleziono przy nim 360 paczek papierosów. Funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem zabezpieczyli wszystkie towary i kwotę 500 złotych na poczet przyszłej grzywny.

Zatrzymany przyznał się do próby przemytu, jednak skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Funkcjonariusze wszczęli wobec niego postępowanie karno-skarbowe.

Za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, która określa zasady przewozu lekarstw na terytorium Polski, grozi przemytnikowi odpowiedzialność karna. Zgodnie z ustawą każdy podróżny ma prawo przewozić pięć najmniejszych opakowań farmaceutyku na własne potrzeby.

Służby powiadomiły policję w Tomaszowie Lubelskim o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przekazano również zabezpieczony na granicy towar, który posłuży jako dowód w prowadzonym przez funkcjonariuszy postępowaniu. Ustawodawca za naruszenie przepisów przewidział grzywnę, karę ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat dwóch.

Źródło: IAS Lublin.