foto: vandame/shutterstock.com

Aż kilkadziesiąt tysięcy dzieci rocznie trafia do szpitala z powodu zatrucia lekami przechowywanymi w domach. Z danych zgromadzonych przez organizację Safe Kids Worldwide wynika, że nawet 7 na 10 rodziców nie przestrzega zasad bezpiecznego przechowywania substancji leczniczych.

Niedbałość to często efekt niedoceniania pomysłowości i sprawności własnych dzieci. Czasami rodzicom wydaje się, że maluch na pewno nie dosięgnie wysokiej półki lub też nie otworzy ciężkiej szuflady. Tymczasem w jakiś sposób mu się to udaje i w jego rączki trafiają potencjalnie niebezpieczne preparaty. Niestety nawet popularne leki, które zażywamy podczas sezonowych infekcji czy drobnych przeziębień mogą stanowić zagrożenie dla najmłodszych.

Zasady bezpieczeństwa

Specjaliści przypominają więc o podstawowych zasadach postępowania z produktami leczniczymi w domu.

  • Po pierwsze, należy wyznaczyć stałe, niedostępne dla dzieci miejsce przechowywania leków.
  • Po drugie – zaraz po zażyciu dawki trzeba odkładać leki na to miejsce. Bardzo często zdarza się pozostawianie pojemniczków na widoku, np. na szafce nocnej przy łóżku, co wynika z roztargnienia lub też z obawy przed zapomnieniem o następnej dawce.
  • Jeśli martwimy się, że nie będziemy pamiętać o przyjmowaniu leku, którego nie widzimy w najbliższym otoczeniu, ustawmy sobie w telefonie specjalną aplikację, która będzie pełniła rolę medycznego asystenta. W sieci są obecnie darmowe programy stworzone specjalnie w tym celu i dostępne w każdej chwili dla wszystkich użytkowników smartphonów. Aplikacja będzie nam przypominać o wzięciu leków o ustalonych porach. Jeśli zaś posiadamy “zwykły” telefon starszego typu, funkcję tę może pełnić zwykły budzik.
  • Ponadto eksperci radzą, aby przechowywać leki w oryginalnych opakowaniach. Nieraz są one skonstruowane tak, aby dzieci nie mogły dobrać się do zawartości. Jeśli mamy do czynienia z takim pudełkiem czy słoiczkiem lepiej używać go aż do wykończenia preparatu. Dzięki temu, nawet jeśli zapomnimy odstawić leku na miejsce, szansa na zjedzenie substancji przez dziecko pozostaje znacznie mniejsza.
  • Takie zasady najlepiej wprowadzić w życie natychmiast po pojawieniu się w domu nowego członka rodziny. Ważne jest bowiem, aby nabrać odpowiednich przyzwyczajeń, zanim dziecko podrośnie i zacznie z ciekawością badać otoczenie o coraz szerszym zasięgu.
  • Pamiętajmy też, że za produkty potencjalnie niebezpieczne dla malucha należy uznać nie tylko lekarstwa, ale także suplementy diety i wszelkiego rodzaju “witaminy”.

Jeśli mimo dbałości o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa mamy powody podejrzewać, że doszło do nieszczęśliwego przypadku, koniecznie należy zasięgnąć opinii lekarza. Sygnałem do niepokoju mogą być ból brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy czy trudności z oddychaniem. W takiej sytuacji trzeba ułożyć dziecko na boku odchylając mu lekko głowę i wezwać pogotowie.