foto: tarapong srichaiyos/shutterstock.com

Jak twierdzi amerykańska uczona Madalene Heng, żel z kurkuminą jest skuteczniejszym sposobem leczenia oparzeń skóry niż tabletki doustne. Kurkumina to barwnik, który w ostatnich latach interesuje naukowców przede wszystkim pod względem swojego medycznego potencjału.

Madalene Heng z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles uważa, że kurkuminowy żel jest efektywny w terapii problemów skórnych. Jak twierdzi badaczka, jego formuła pozwala kurkuminie penetrować skórę i hamować kinazę fosforylazy [PhK] oraz stan zapalny.

Rezultaty badań przeprowadzonych przez amerykańską uczoną opublikowało czasopismo “BioDiscovery”. Madalene Heng opisała sytuację trzech swoich pacjentów z oparzeniami lekkiego lub umiarkowanego stopnia, u których zastosowano żel z kurkuminą.

Okazało się, że urazy były lżejsze, a ból i stan zapalny słabsze. Proces gojenia przebiegał bardzo dobrze. Do tego stopnia, że powstawało mniej blizn, niż można się było spodziewać. Badaczka zaobserwowała nawet, że niekiedy nie było ich wcale. Przyjmowana doustnie, kurkumina jest słabo wchłaniana przez organizm i może nie działać zbyt dobrze. Nasze testy pokazały jednak, że gdy związek ten wchodzi w skład stosowanego miejscowo żelu, efekt jest świetny – cieszy się autorka badań.

Kurkumina to barwnik otrzymywany przez ekstrakcję kłączy ostryżu długiego (kurkumy)  za pomocą rozpuszczalników. Ten związek chemiczny znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, jest składnikiem niektórych kosmetyków, a ponadto barwnikiem do bawełny oraz wskaźnikiem chemicznym. Naukowcy z dużym zainteresowaniem analizują ewentualną medyczną przydatność kurkuminy.

Madalene Heng jest zdania, że dobroczynne działanie żelu to efekt silnych własności przeciwzapalnych tego barwnika.

Uczona twierdzi, że decyduje o tym fakt, iż kurkumina to naturalny inhibitor enzymu nazywanego kinazą fosforylazy. Spełnia ona w organizmie wiele różnych funkcji, między innymi uczestniczy w procesie gojenia się ran. Jest jednym z pierwszych enzymów uwalnianych po uszkodzeniu tkanki.

W swojej zawodowej praktyce doktor Heng stosuje żel z kurkuminą na problemy skórne jako cenny dodatek do tradycyjnie zalecanych lekarstw.

Źródło: Science Daily.