foto: nito/shutterstock.com

Jeszcze do niedawna nie można było zakupić w polskich aptekach żadnego leku na potencję bez recepty. Sytuacja zmieniła się diametralnie niespełna rok temu, kiedy to w maju wszedł na rynek pierwszy sildenafil o kategorii dostępności OTC. Jakie inne preparaty na potencję są aktualnie dostępne? Co zawierają? Przeanalizujmy najpopularniejsze tego typu produkty dostępne w naszym kraju.

Ważne substancje oraz surowce roślinne

Sildenafil (popularna „viagra”)

Opatentowany w 1993 roku przez firmę Pfizer stał się totalną rewolucją we wzmacnianiu czynności seksualnych u mężczyzn. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu enzymu fosfodiesterazy typu 5, co w konsekwencji prowadzi do wzmocnienia erekcji.

L-arginina

To najważniejszy związek występujący w suplementach diety na potencję. Jest substratem w syntezie tlenku azotu (NO), który rozszerza światła naczyń krwionośnych oraz zmniejsza ich lepkość, dzięki czemu poprawia sprawność seksualną.

Prasteron

Inaczej DHEA. To naturalny hormon steroidowy produkowany z cholesterolu w nadnerczach, który korzystnie wpływa na popęd płciowy. Dzięki podobnej strukturze może być przekształcany do testosteronu.

Pycnogenol

Jest ekstraktem z kory gatunku pinus pinaster (sosna nadmorska), zawierający biflawonoidy. Posiadają one działanie przeciwutleniające, wychwytujące wolne rodniki. Przeciwdziała miażdżycy, agregacji płytek krwi oraz ma dobroczynny wpływ na sprężystość naczyń krwionośnych.

Wyciąg z korzenia maca

Maca, czyli inaczej peruwiański żeń-szeń, to niezwykły cenny i bogaty w wiele wartościowych składników surowiec. Posiada on wiele niezbędnych aminokwasów egzogennych i endogennych, kwasów tłuszczowych nienasyconych oraz nasyconych, witamin oraz minerałów. To bogate źródło niezwykle istotnych składników zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Wyciąg z owoców buzdyganka ziemnego

Buzdyganek ziemny to znany afrodyzjak, stosowany w medycynie chińskiej i indyjskiej jako środek tonizujący. Zawiera m.in. saponiny, indole i polifenole hamujące aktywność enzymów przekształcających testosteron, pomagając tym samym utrzymać jego wysokie stężenie w organizmie.

Wyciąg z żeń-szenia

Zawarte w korzeniu żeń – szenia ginsenozydy korzystnie wpływają na nasz organizm podnosząc jego sprawność. Surowiec ten potęguje libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a także pomaga w zaburzeniach erekcji.

Wyciąg z lubczyka

Kolejny ze znanych afrodyzjaków. Podejrzewa się, że składniki terpenowe i alkiloftalidowe lubczyka zwiększają ukrwienie narządów płciowych, przez co mogą wpływać pobudzająco na czynności seksualne.

Preparaty na potencję

MAXON ACTIVE (LEK) – tabletki powlekane

Skład*: sildenafil 25 mg

Dawkowanie**:  1 x 1


MAXIGRA GO (LEK) – tabletki do rozgryzania i żucia

Skład: sildenafil 25 mg

Dawkowanie:  1 x 1


INVENTUM (LEK) – tabletki do rozgryzania i żucia

Skład: sildenafil 25 mg

Dawkowanie: 1 x 1


BRAVERAN (SUPLEMENT DIETY) – tabletki

Skład: wyciąg z korzenia maca (37,5 mg), wyciąg z owoców buzdyganka ziemnego (12,5 mg), wyciąg z żeń-szenia (17,86 mg), L-arginina (500 mg), Dodatkowo: cynk, selen, witamina E.

Dawkowanie: 4 x 1


PERMEN GO (SUPLEMENT DIETY) – tabletki

Skład: pycnogenol (26,7 mg), wyciąg z żeń-szenia (50 mg), L-arginina (500 mg).

Dawkowanie: 3 x 1


LIDERIN SEX EXPERT (SUPLEMENT DIETY) – tabletki

Skład: pycnogenol (26,7 mg), wyciąg z korzenia maca (20 mg), wyciąg z żeń-szenia (50 mg), L-arginina (535 mg), kofeina (20 mg). Dodatkowo: kwas foliowy, kwas pantotenowy, niacyna, witamina B2, witamina B6, witamina B12.

Dawkowanie: 3 x 1


EREKTON MAX (SUPLEMENT DIETY) – tabletki

Skład: wyciąg z korzenia maca (40 mg), wyciąg z owoców buzdyganka ziemnego (30 mg), wyciąg z żeń-szenia (20 mg), L-arginina (550 mg). Dodatkowo cynk i selen.

Dawkowanie: 1 x 2


MEN LIDER AKTIV (SUPLEMENT DIETY) – tabletki

Skład: L-arginina (750 mg).

Dawkowanie: 3 x 1


EROXILO (SUPLEMENT DIETY) – tabletki

Skład: wyciąg z lubczyka (50 mg), wyciąg z korzenia maca (100 mg), wyciąg z owoców buzdyganka ziemnego (150 mg), wyciąg z żeń-szenia (100 mg), L-arginina (200 mg). Dodatkowo cynk, selen i witaminą B6.

Dawkowanie: 1 x 1


PERMEN KING (SUPLEMENT DIETY) – tabletki

Skład: ekstrakt z żurawiny amerykańskiej (10 mg), wyciąg z owoców buzdyganka ziemnego (50 mg), wyciąg z żeń-szenia (83,3 mg), L-arginina (300 mg).

Dawkowanie: 1 x 2

Analiza porównawcza ww. preparatów

Preparaty te należy zdecydowanie podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to leki zawierające sildenafil w dawce 25 mg. Preparaty te nie posiadają żadnych innych substancji czynnych. Różnią się między sobą jedynie strukturą tabletki oraz rzecz jasna substancjami pomocniczymi. Maxigra Go oraz Inventum to tabletki do rozgryzania i żucia. Maxon Active to tabletki powlekane.

Drugą grupą dostępnych preparatów są suplementy diety do zastosowania bezpośrednio przed stosunkiem (zazwyczaj godzinę przed). Preparaty te cechuje bardzo wysoki poziom L-argininy. Rekordowy Men Lider Aktiv zawiera jej aż 750 mg w jednej tabletce. Z tym że “dla równowagi” nie posiada on w składzie innych substancji usprawniających funkcje seksualne, a takie występują w innych preparatach tego typu. Braveran (L-arginina – 500 mg) oraz Erekton Max (L-arginina – 550 mg) posiadają dodatkowo wyciąg z korzenia maca, żeń-szenia czy też buzdyganka ziemnego. Permen Go (L-arginina – 500 mg) wyciąg z żeń-szenia oraz pycnogenol. Liderin Sex Expert (L-arginina – 535 mg) pycnogenol, wyciąg z korzenia maca, wyciąg z żeń-szenia oraz nawet kofeinę. Preparaty te mają więc bardzo podobne składy.

Trzecia grupa to typowe suplementy diety do regularnego stosowania. Paradoksalnie ich skład nie różni się jakoś szczególnie od preparatów drugiej grupy. Niemniej zauważalna jest mniejsza ilość L-argininy – Permen King (300 mg), Eroxilo (200 mg). Co ciekawe, w produktach tych ilość tabletek w opakowaniu jest zazwyczaj zdecydowanie większa przy dosyć zbliżonych cenach.

mgr farm. Mateusz Dutka

Zapraszamy na artykuł: Apteka w praktyce: Preparaty na uspokojenie i stres