foto: MRAORAOR/shutterstock.com

Łysienie androgenowe to narastający problem w społeczeństwie. Jakie możliwości niesie za sobą farmakoterapia? Czy w aptece są skuteczne środki pomagające pokonać ten (często) wstydliwy problem? W pierwszej części artykułu najskuteczniejsze preparaty do stosowania wewnętrznego.

Wszystko przez DHT

Łysienie androgenowe to choroba o podłożu genetycznym. Stanowi ona najczęstszą przyczynę wszystkich diagnozowanych przypadków łysienia. Z uwagi na fakt, że dotyka przede wszystkim mężczyzn bywa określana także łysieniem typu męskiego.

Bezpośrednim powodem nadmiernego wypadania włosów w łysieniu androgenowym jest 5α-Dihydrotestosteron (DHT), aktywna forma testosteronu powstająca w wyniku obwodowego działania enzymu 5-α-reduktazy. Genetyczna nadwrażliwość na DHA powoduje kurczenie się mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia struktury włosa – staje się on cieńszy i słabszy. Doustne leki stosowane w leczeniu łysienia androgenowego są inhibitorami enzymu 5-α-reduktazy, przez co utrudniają powstawanie DHT z testosteronu. Należy do nich Propecia oraz Nezyr.

Finasteryd 1 mg (Propecia, Nezyr)

Finasteryd to syntetyczny związek 4-azasteroidowy będący swoistym kompetycyjnym inhibitorem 5-α-reduktazy steroidowej typu II. Mechanizm działania polega na hamowaniu powstawania DHT poprzez inhibicję ww. enzymu. Takie działanie pozytywnie wpływa na mieszki włosowe, chroni je przed zniszczeniem oraz pomaga w ich regeneracji. Skuteczność tych preparatów jest naukowo udowodniona. Wielu pacjentów obserwuje całkowite zahamowanie wypadania włosów, a także ich odrastanie.

Dostępność w aptekach

Jest on dostępny w polskich aptekach jedynie na receptę. Dostępne preparaty to:

  • Propecia, 1 mg, tabletki powlekane, 28 szt.
  • Nezyr, 1 mg, tabletki powlekane, 28 szt.

Droga i długa kuracja

Oryginalnym preparatem zawierającym finasteryd w dawce 1 mg jest Propecia. Dużym minusem jego stosowania pozostaje wygórowana cena. Miesięczna kuracja to koszt ok. 150 zł, a preparat powinno się stosować przez dłuższy czas (nawet 2, 3 lata). Dermatolodzy zalecają jednak robienie przerw w stosowaniu preparatu.

Kuriozalne oszczędności

Wysoka cena Propecii skłaniała wielu pacjentów do bardzo nieodpowiedzialnych kroków.

Wykorzystując fakt, że finasteryd w dawce 5 mg (Finaster, Penester, Proscar, Zasterid, Apo-Fina) jest bardzo popularnym lekiem stosowanych w łagodnym przeroście gruczołu krokowego (prostaty), a jednocześnie jest dużo tańszy od Propecii, dzielili tabletki zawierające finasteryd 5 mg na pięć części. Jest to po prostu głupie, gdyż ilość substancji w każdym z tych fragmentów, nawet o tej samej wadze, może diametralnie się różnić. Dzielimy tabletki tylko wtedy, gdy producent zaznacza to w ulotce informacyjnej oraz gdy na tabletce występuje wskazująca na to bruzda.

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się jednak generyki. Jednym z nich jest Nezyr. Jego cena jest już o wiele niższa, a pacjenci nie muszą już się tak głowić, by zaoszczędzić.

Przeciwwskazania

Nie wolno finasterydu podawać kobietom i dzieciom. Lek ten jest również szczególnie niebezpieczny dla płodów męskich, gdyż może doprowadzić do dysfunkcji seksualnych. Jako że finasteryd może wchłaniać się przez skórę kobiety w ciąży nie powinny nawet dotykać pokruszonych tabletek.

Istotne działania niepożądane

Główne działania niepożądane dotyczą życia seksualnego i objawiają się zmniejszeniem libido, problemami z erekcją, zaburzeniami wytrysku, zmniejszoną ilością nasienia, a także bólami jąder czy sutków. W 2010 roku do skutków ubocznych stosowania preparatu dodano również depresję.

Ww. działania niepożądane występują co prawda sporadycznie, niemniej skutecznie odstraszają wielu pacjentów obawiających się o swoje życie seksualne.

Trzeba to jednak jasno zaznaczyć finasteryd w dawce 1 mg, to obecnie najlepsza broń na rynku (dostępna w aptece) przeciwko łysieniu androgenowemu.

Preparaty dodatkowe (skrzyp, biotyna)

Doustne preparaty bez recepty wspomagające witalność naszych włosów zawierają głównie skrzyp, biotynę, inne witaminy z grupy B, cynk, selen, miedź oraz siarkę. Związki te najczęściej występują w ilościach zapewniających ich co najmniej 50 % dzienne zapotrzebowanie.

Na uwagę zasługuje lek Biotebal, który posiada tylko jeden aktywny składnik (biotynę), ale w dawce aż 5 mg. Dla porównania w innych produktach dawka tej substancji wynosi ok. 100 µg, a więc 50 razy mniej. Preparat ten był kiedyś dostępny jedynie z przepisu lekarza. Obecnie jako lek OTC cieszy się bardzo dużą popularnością.

Preparaty witaminowe bądź roślinne wspomagające nasze włosy są na pewno dobrym pomysłem. Jednak należy je traktować jedynie jako uzupełnienie właściwej kuracji. Opisane wyżej leki zawierające finasteryd są na pewno dużo skuteczniejsze. Jednak nie bez przyczyny muszą być stosowane pod nadzorem lekarza.

mgr farm. Mateusz Dutka

Zapraszamy na drugą część artykułu “Łysienie androgenowe – problem, który można rozwiązać w aptece?“, a w nim najskuteczniejsze preparaty do stosowania zewnętrznego.