foto: MRAORAOR/shutterstock.com

Łysienie androgenowe to narastający problem w społeczeństwie. Jakie możliwości niesie za sobą farmakoterapia? Czy w aptece istnieją skuteczne środki pomagające pokonać ten (często) wstydliwy problem? W drugiej części artykułu najskuteczniejsze preparaty do stosowania zewnętrznego.

Minoksydyl (Loxon, Piloxidil, Alopexy, Minovivax)

Minoksydyl to pochodna dihydralazyny będąca lekiem o działaniu hipotensyjnym oraz stymulującym mieszki włosowe. Związek ten pobudza porost włosów, odwraca miniaturyzację mieszków włosowych oraz silnie pobudza namnażanie się komórek mieszków w fazie ich wzrostu.

Dostępność w aptekach

Minoksydyl o stężeniu 2 % można nabyć bez recepty. Dostępne preparaty to:

  • Loxon 2 %, roztwór na skórę, 60 ml.
  • Piloxidil 2 %, roztwór na skórę, 60 ml.
  • Minovivax 2 %, roztwór na skórę, 100 ml.  

Preparaty 5 % są już dostępne jedynie z przepisu lekarza. Należą do nich:

  • Loxon 5 %, roztwór na skórę, 60 ml.
  • Minovivax 5 %, roztwór na skórę, 100 ml.
  • Alopexy 5 %, roztwór na skórę, 60 ml.
  • Alopexy 5 %, roztwór na skórę, 60 ml x 3.

Na ostateczne efekty czekamy nawet rok

Zahamowanie wypadanie włosów obserwuje się już w 2 miesiącu kuracji. Po 2 miesiącach (w przypadku roztworów 5 %), a po 4 (w przypadku 2%) rozpoczyna się porost nowych włosów. Jeżeli w ciągu roku nie obserwujemy zadawalających efektów, leczenie należy przerwać.

Przeciwwskazania

Lek przeznaczony jest jedynie dla osób dorosłych. Nie jest również wskazany dla osób po 65 roku życia. Pomimo zewnętrznego zastosowania minoksydylu nie należy stosować w przypadku występowania nadciśnienia tętniczego oraz w przypadku nadwrażliwości na tę substancję. Leku nie należy także stosować na uszkodzoną skórę, w przypadku występowania łuszczycy oraz stanu zapalnego. Nie zaleca się również jego aplikacji na ogoloną skórę głowy.

Istotne działania niepożądane

Efekt może być odwrotny. W początkowym etapie leczenia może nastąpić nadmierna utrata włosów. Jeśli sytuacja ta będzie się utrzymywać dłużej niż dwa tygodnie, należy przerwać kurację.  W przypadku równoległego miejscowego stosowania kortykosteroidów, tretynoiny, ditranolu oraz wazeliny (przez ich wpływ na właściwości ochronne warstwy rogowej naskórka) może nastąpić zwiększenie wchłaniania ogólnoustrojowego minoksydylu oraz nasilenie jego działań niepożądanych. Może pojawić się niedociśnienie, ból w klatce piersiowej, przyspieszona akcja serca, omdlenia, zawroty głowy oraz obrzęki kończyn. Zaburzenia układu immunologicznego, w tym reakcje zapalne skóry głowy, to również przypadłości na jakie jesteśmy narażeni.

Kopexil (Vichy Aminexil)

Związek ten jest strukturalnie bardzo podobny do wyżej opisywanego minoksydylu. Kopexil to pochodna pirymidyny zawierająca ugrupowanie guanidynowe i N-tlenkowe. Koncern L’Oreal opatentował preparat zawierający tę substancję nadając mu swoją nazwę aminexil. Działanie tego związku wiąże się z większą przeżywalnością mieszków włosowych. Jest to konsekwencja zahamowania tworzenia wokół nich kolagenu. Kopexil posiada bowiem właściwości przeciwwłóknieniowe.

Dostępność w aptekach

Związek ten występuje w postaci ampułek oraz szamponów. Wszystkie te preparaty są dostępne bez recepty. Należą do nich między innymi:

  • Vichy Dercos Aminexil Pro, kuracja przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn,  18 ampułek
  • Vichy Dercos Aminexil Clinical 5, kuracja przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn, 6 ml, 21 ampułek
  • Vichy Dercos, szampon wzmacniający włosy, 200 ml

Bardziej kosmetyk niż lek

Firma Vichy kojarzy się zdecydowanie z kosmetykami. Również w tym wypadku produkty zawierające aminexil zarejestrowane są jako produkty kosmetyczne.

W przypadku preparatu Vichy Dercos Aminexil Pro producent zapewnia, że aż w 72 % badanych przypadków nastąpiło zahamowanie wypadania włosów. Włosy są widocznie bardziej gęste, grubsze i mniej łamliwe.

Przeciwwskazania

Nie stosować na podrażnioną skórę głowy.

Istotne działania niepożądane

Nadwrażliwość na preparat może skutkować rozległymi stanami zapalnymi.

Molekuła Regen 7 oraz H-Vit (Szampon Dermena Men)

Molekuła Regen 7 to pochodna witaminy PP (B3), która wzmacnia mieszek włosowy oraz poprawia mikrokrążenie skóry głowy. Wydłuża także cykl życia włosa w fazie anagenu, wpływa na jego odżywianie oraz stymuluje odrastanie włosów.

H-VIT to aktywny multikompleks pochodzenia naturalnego, zawierający wyciągi roślinne (glycyrrhiza glabra, rosa centifolia, cichorium intybus, rhodophycea, bertholletia excelsa), pantenol oraz biotynę.

Producent zapewnia, że „H-VIT hamuje przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT) poprzez blokowanie aktywności 5-alfa-reduktazy. Reguluje tym samym pracę gruczołów łojowych i redukuje ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych na drodze androgenowej.” Mechanizm działania jest więc bliźniaczy do opisywanego w 1 części artykułu finasterydu.

Dostępność w aptekach

Szampony oraz inne produkty zawierające molekułę Regen 7 oraz multikompleks H-Vit są dostępne bez recepty.

Długość kuracji

Producent zaleca nieprzerwaną 6-miesięczną kurację, która hamuje wypadanie włosów u 92 % badanych, natomiast stymuluje odrastanie nowych u 79 % pacjentów.

Łysienie androgenowe to przypadłość silnie indywidualna, uwarunkowana genetycznie, dlatego procenty wymieniane przez producentów mogą kompletnie mijać się z rzeczywistością. Warto jednak przekonać się samemu. Niewątpliwie bezczynność będzie miała gorsze skutki.

mgr farm. Mateusz Dutka

Zapraszamy na pierwszą część artykułu “Łysienie androgenowe – problem, który można rozwiązać w aptece?“, a w nim najskuteczniejsze preparaty do stosowania wewnętrznego.