Karmienie piersią jest korzystne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, co potwierdzają liczne badania naukowe. Wiemy, że pozytywny wpływ może być rozpatrywany tu i teraz, ale także w aspekcie długoterminowym.

Dla dziecka

Dziecko karmione piersią zawsze otrzymuje najlepszy dla niego pokarm. Przez pierwszych 6 miesięcy – wszystkie potrzebne składniki, by zdrowo rosło i się rozwijało. Po wprowadzeniu pokarmów stałych mleko mamy stanowi istotne wzbogacenie diety. I tak jest do końca karmienia, niezależnie od długości jego trwania.

MLEKO KOBIECE ZAWSZE JEST BOGATE W SKŁADNIKI ISTOTNE DLA ZDROWIA I ROZWOJU DZIECKA, NAWET PRZY KARMIENIU DŁUGOTERMINOWYM.

Karmienie naturalne zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego, w tym zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego oraz hospitalizacji spowodowanych infekcjami. O 2/3 spada częstość infekcji przewodu pokarmowego, dzieci rzadziej mają biegunkę, zaparcie czy alergie pokarmowe. Zmniejsza się czterokrotnie ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt, a o 1/3 spada ryzyko cukrzycy typu I. Dzieci karmione piersią rzadziej cierpią z powodu astmy, AZS czy otyłości. Mleko mamy jest niezwykle korzystne dla wcześniaków – o 77% zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit. Układ odpornościowy rozwija się szybciej, dziecko łagodniej przechodzi infekcje. Karmienie naturalne ma również istotny wpływ na rozwój układu nerwowego, a w konsekwencji na rozwój intelektualny dzieci. Karmienie piersią zmniejsza konieczność leczenia ortodontycznego. Kubki smakowe, przyzwyczajone do zmienności smaku mleka mamy, lepiej reagują na rozszerzanie diety.

Dla mamy

U kobiet karmiących piersią szybciej zachodzi poporodowa inwolucja macicy, skrócony jest czas krwawienia. Mamy szybciej odzyskują figurę sprzed porodu. Mniejsze jest ryzyko depresji poporodowej. Niezwykle istotna jest redukcja ryzyka wystąpienia nowotworu piersi o 5-10%. W zależności od długości karmienia zmniejsza się także ryzyko nowotworu piersi u kobiet ze zmutowanym genem BRCA-1, nawet o 45%, ryzyko nawrotu nowotworu spada o 30% (jeśli kobieta chorowała w przeszłości) i o 28% ryzyko śmierci z powodu tej choroby. U kobiet, które karmiły piersią, rzadziej występuje osteoporoza i złamania szyjki kości udowej w okresie pomenopauzalnym.

OPRÓCZ OCZYWISTYCH KORZYŚCI ZDROWOTNYCH, KARMIENIE PIERSIĄ POZWALA MAMIE I DZIECKU NA BUDOWANIE WIĘZI EMOCJONALNEJ.

Rola farmaceuty

Aby wspierać mamy karmiące musimy, przede wszystkim, posiadać rzetelną wiedzę w zakresie laktacji oraz w zakresie farmakoterapii, gdy mama karmiąca zachoruje. Nasza rola często będzie polegała na wskazaniu mamie, gdzie i jakiej pomocy może szukać (konsultacje doradców laktacyjnych). Jako sprawdzone źródła informacji, zarówno dla nas jak i dla rodziców, mogą służyć strony:

  • Centrum Nauki o Laktacji – zawiera m. in. informacje dotyczące laktacji, zalecenia, publikacje, polecana lekturę, spis doradców laktacyjnych, z których porady mogą skorzystać mamy karmiące oraz Laktacyjny Leksykon Leków,
  • Fundacji Promocji Karmienia Piersią – fundacja wydaje Kwartalnik Laktacyjny, dostępny na stronie: http://fpkp.pl/KwartalnikLaktacyjny.html, który można polecić każdej mamie karmiącej; organizowane są także szkolenia dla farmaceutów dotyczące farmakoterapii podczas laktacji, możliwy jest kontakt z farmaceutą w sprawie oceny bezpieczeństwa leków podczas karmienia,
  • blog matki karmiącej, ogrom informacji o karmieniu, w różnych, często zaskakujących, aspektach,
  • blog pisany przez farmaceutkę, dla nas i dla rodziców.

Doradcy laktacyjni

DORADCA LAKTACYJNY JEST SPECJALISTĄ, DO KTÓREGO POWINNIŚMY ODESŁAĆ KAŻDĄ MAMĘ, MAJĄCĄ JAKIKOLWIEK PROBLEM Z KARMIENIEM DZIECKA PIERSIĄ.

Certyfikowany Doradca Laktacyjny to „położna, lekarz, pielęgniarka (którzy) nabyli odpowiednią wiedzę (III poziom wiedzy o laktacji) i umiejętności, aby profesjonalnie i odpowiedzialnie prowadzić specjalistyczne poradnictwo laktacyjne. Potrafi korzystać z nauki o laktacji, interdyscyplinarnej wiedzy medycznej i psychologicznej zgodnej z aktualnymi standardami”. Podczas wizyty doradca oceni jak przebiega laktacja, czy dziecko właściwie ssie, dlaczego nie przybiera na wadze, jaką pozycję wybrać do karmienia. Odpowie na wszystkie borykające mamę pytania (czy dziecko się najada, czy pokarmu nie jest za mało, itp.) Konsultacje są często prowadzone w poradniach przyszpitalnych, zwykle odpłatnie. Lista doradców na tej stronie.

A JEŚLI DO APTEKI ZGŁOSI SIĘ MAMA KARMIĄCA, KTÓRA CHORUJE, MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE MOŻEMY JĄ SKUTECZNIE I BEZPIECZNIE LECZYĆ…

c.d.n.

mgr farm. Anna Skórka

Bibliografia:

  1. Magdalena Nehring-Gugulska: „Warto karmić piersią. I co dalej?
  2. http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=3%3Awarunki-uzyskania-certyfikatu&Itemid=4&lang=pl
  3. http://pediatria.mp.pl/karmienie-piersia/84219,karmienie-piersia-korzysci-zdrowotne-dla-dziecka-imatki
  4. http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=117&Itemid=44&lang=pl
  5. http://www.hafija.pl/2012/02/niektore-korzysci-plynace-z-karmienia-dziecka-piersia-na-podstawie-httpwww-thealphaparent-com.html