Opinie

„Sprzedawałam więcej kosmetyków niż leków”

0
foto: racorn/shutterstock.com

O pracy w aptece w galerii handlowej opowiada mgr farm. Aleksandra Małecka. Serdecznie  zapraszamy na wywiad.

Szacunek (lub jego brak) w stosunku do personelu aptecznego – część 2

0
foto: wavebreakmedia/shutterstock.com

Co może sprawić, że pacjent będzie straszyć Izbą Aptekarską? Czy pacjentów łatwo przekonać do leków odtwórczych? Jakiego sformułowania farmaceuta najbardziej nie lubi? Zapraszamy na drugą część przykładów burzliwych konwersacji na linii pacjent – farmaceuta.

Szacunek (lub jego brak) w stosunku do personelu aptecznego – część 1

0
foto: Catalin Petolea/shutterstock.com

Specyficzna forma pracy, jaką jest ekspedycja leków, sprawia, że w ciągu jednego dnia farmaceuta może przeprowadzić setki rozmów ze swoimi pacjentami. Konwersacje te są oparte na wzajemnym respekcie, a niejednokrotnie, mimo ograniczonego czasu, potrafią być niezwykle interesujące. Ten obopólny szacunek nie jest jednak regułą. Sprawdźmy, jakie sytuacje najbardziej irytują pacjentów oraz sprawiają, że przestaje być “miło”.

Manipulacje w reklamach farmaceutycznych – 2/3

0
foto: Concept Photo/shutterstock.com

Jak manipulują i kłamią reklamy farmaceutyczne? Zapraszamy na drugą część artykułu, gdzie analizujemy pod względem merytorycznym najpopularniejsze reklamy pojawiające się w mediach. W tej części przedstawimy “nowy” syrop na kaszel oraz preparaty na wątrobę o bardzo podobnych składach, ale co ciekawe, różnych zastosowaniach…

Wartościowe suplementy diety – 2/2

0
foto: Image Point Fr/shutterstock.com

Zapraszamy na drugą część artykułu poświęconego wartościowym suplementom diety. Preparaty na cholesterol, probiotyki czy produkty witaminowe wcale nie muszą być gorsze, mimo że nie są zarejestrowane jako leki.

“Zderzyłam się z apteczną rzeczywistością” – rozmowa z technikiem farmacji Katarzyną Oczkowicz, pracownikiem dużej sieci aptek.

0
foto: Beatriz Gascon J/shutterstock.com

Czym jest dla Ciebie praca w aptece i czy spełniasz się w tej roli?

Jeszcze kilka lat temu powiedziałabym, że spełnieniem celu, jaki sobie postanowiłam tj. pomocy drugiemu człowiekowi. Po przepracowaniu jednak prawie 2 lat trochę zderzyłam się z „apteczną” rzeczywistością. Odnoszę wrażenie, że dla mojego przełożonego bardziej liczą się kwestie materialne niż dobro pacjenta. Jest to naprawdę frustrujące.

Wartościowe suplementy diety – 1/2

0
foto: edwardolive/shutterstock.com

Wielu pacjentów zastanawia się, czy suplementy diety działają, czy też nie mają żadnych funkcji leczniczych? Padają pytania: Czy nasze dolegliwości potrafią usunąć jedynie preparaty zarejestrowane jako leki, a suplementy są jedynie uzupełnieniem diety? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy preparat powinniśmy traktować indywidualnie, niezależnie od tego w jaki sposób został zarejestrowany.

Manipulacje w reklamach farmaceutycznych – 1/3

0
foto: Pop Paul-Catalin/shutterstock.com

Przykro to stwierdzić, ale znajomość farmakologii u osób niezwiązanych z branżą jest w naszym kraju wręcz marginalna. Skrzętnie wykorzystują to producenci, których reklamy są bardzo często manipulacyjne oraz kłamliwe. Proponowany przez rząd niezwykle restrykcyjny przepis usunięcia reklam suplementów diety z mediów jest być może bardzo kontrowersyjny i niekorzystny chociażby dla budżetu naszych rodzimych stacji telewizyjnych i radiowych (Nie wierzę jednak, żeby taka ustawa mogła zostać uchwalona. Chodzi o zbyt duże pieniądze). Jednak biorąc pod uwagę poziom merytoryczny prezentowanych reklam, to naprawdę ich usunięcie byłoby korzystne dla naszego społeczeństwa. Jak manipulują i kłamią reklamy farmaceutyczne? Przekonajcie się sami.

Dyżury nocne – czy farmaceutom nie chce się pracować?

0
foto: RomanR/shutterstock.com

Co roku, na przełomie grudnia i stycznia, dochodzi do niepotrzebnych spięć pomiędzy poszczególnymi aptekami a miejscowymi instytucjami w sprawie dyżurów nocnych. Dlaczego aptekarze nie chcą pracować nocą? Dlaczego urzędy wymuszają na nich otwarcie placówki przez 24 h? Skąd tak wiele protestów i newsów na ten temat? Sytuacja wydaje się dosyć trudna do rozwiązania.

Trudne relacje

0
foto: Atstock Productions/shutterstock.com

Są takie dni, gdy drzwi do apteki po prostu się nie zamykają. I wcale nie myślę tu o pacjentach podczas epidemii grypy. Przychodzą do nas eleganccy państwo i zawsze, obowiązkowo, witają nas z uśmiechem: Dzień dobry Pani Magister! Witam Pana Magistra! Nie chcę generalizować, ale moje doświadczenia pokazują, że relacje farmaceuta za pierwszym stołem i przedstawiciel farmaceutyczny mogą być trudne. Też tak macie? Czy tylko ja tak czuję?